Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Ömer Küçük

Prof. Dr. Ömer Küçük

Prof.Dr.Ömer Küçük; 16 Nisan 1952 tarihinde Akhisar, Manisa‘da doğmuştur. Tıp Bilim İnsanı, Tıbbi Onkolog Profesörüdür.

İlk ve orta öğrenimini Akhisar‘da tamamlayan Ömer Küçük; 1969 yılında Ankara Fen Lisesi‘nden 1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden mezuniyeti sonrasında ABD’nin Illinois eyaletine bağlı Evanston şehrinde bulunan Saint Francis Hastanesi’nde dahiliye uzmanlığını tamamlamıştır.

Dr. Ömer Küçük, Chicago’da Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde üst ihtisaslığını medikal onkoloji ve hematoloji dallarında uzmanlığını alan Dr. Küçük; 1981 – 1984 yılları arasında Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 1984 – 1991 arasında Chicago Medical School’da, 1991 – 1995 yılları arasında Honolulu‘da Hawaii Üniversitesi John A. Burns Tıp Fakültesi’nde profesör ve araştırmacı, 1995 – 2008 yılları arasında Wayne State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2008 yılından itibaren Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Ömer KüçükProf. Dr. Ömer Küçükprostat kanseri ve genitoüriner kanserlerde kemoprevansiyon, ile öncelikli olarak beslenme ve kanser tedavisi konularında araştırmalarına odaklanmıştır. Prostat kanserli hastalarda PSA seviyesinin azalması, tümör küçülmesi, kolesterol seviyesinin azalması antioksidan özelliklere sahip bitki besin maddeleri olan likopen ve soya ürünlerinin faydalı etkileri ve bu bileşiklerin hiçbir yan etkisinin olmadığı bilimsel literatürde ilk kez Prof. Küçük tarafından yayınlanmıştır.

Prof. Küçük, kemoterapi ve radyoterapi alan baş ve boyun kanserli hastalarda çinko ile ilgili yaptığı araştırmalar neticesinde, tedavi sırasında çinko alan hastalarda daha az enfeksiyona rastlanmasının yanı sıra hastanede kalış süresinin azaldığı, çinkonun antioksidan etkileri ve bağışıklık sistemi için öneminin anlaşılmasını sağlamıştır. Prof. Küçük, mikro besinler ve fitokimyasal maddelerin çeşitli kanser türlerinde hücre büyümesi, apoptoz, metastaz, oksidatif stres ve enflamasyon biyobelirteçlerinin belirlenmesi üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Ödülleri

Prof.Dr.Ömer Küçük; 2009 yılında Amerikan Beslenme KolejiAmerican College of Nutrition “Mark Bieber” Ödülü, 2016 yılında “Gateway Foundation Cancer Researcher of the Year” Ödülü’nün yanı sıra 2015 – 2017 yılları arasında Türkiye Bilimler Akademisi asli üyeliğinin ardından 2017 yılında şeref üyeliğine seçilmiştir. Prof. Küçük, Atlanta Magazine‘in her yıl “En İyi Doktorlar” listesinde yer almaktadır.

  • Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – TÜBİTAK Bilim Ödülü – 2018
  • Yılın Kanser Araştırmacısı Ödülü – Gateway for Cancer Research – 2016
  • Wayne Eyalet Üniversitesi Öğretim Ödülü – College Teaching Award, Wayne State University
  • Başkanın Üstün Hizmet Başarı Ödülü – Karmanos Kanser Enstitüsü
  • Fakülte Araştırma Mükemmellik Ödülü – Wayne Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi

Prof. Küçük; 200’ün üzerinde hakemli yayını, derleme makaleleri ve kitap bölümleri bulunmasının yanı sıra Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention gibi birçok bilimsel derginin yayın kurullarında yer almaktadır. Prof. Küçük, çok sayıda öğrenci, bölge halkı ve bursiyere mentorluk yapmıştır.

İletişim

Winship Cancer Institute at Emory Saint Joseph’s Hospital

Adres: 5665 Peachtree Dunwoody Road, Erb Bldg, Fl 1, NE Atlanta, Georgia 30342

Telefon: (404) 778-1900

Faks: (404) 778-2177

E-Posta: winship.referrals@emoryhealthcare.org

Web: winshipcancer.emory.edu/kucuk-omer

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu

Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu

Prof.Dr.Azmi Hamzaoğlu; 11 Şubat 1956 tarihinde Sinop’un Ayancık ilçesinde doğmuştur. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Omurga …

Bir cevap yazın