Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Müfide Küley

Prof. Dr. Müfide Küley

Prof.Dr.Müfide Küley, tam adı Fatma Müfide Kazım Küley; 1904 yılında Sakız Adası‘nda doğmuştur. İlk Kadın Türk doktoru, İlk Kadın Klinik Profesörü, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniği Gastroenteroloji Bölümü kurucusudur.

Müfide Küley‘in Babası, Morali Ali Bey‘in oğlu askeri hekim Kazım Ali Bey‘dir. İlk ve orta öğrenimini Sakız Adası‘nda, liseyi Çamlıca Kız Lisesi‘ni bitirdikten sonra İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi‘ne kız öğrenci alınmadığı için eğitimine İstanbul Darülfünunu Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde eğitimine başlamıştır.

1921 yılında Fen Fakültesi‘nden mezuniyeti sonrasında, Müfide Küley ve kız arkadaşlarının tıp fakültesine başlama istekleri, İslamcı yayınların başlattığı kampanya ile Sıhhiye Meclisi’nin kadınlara karşı çıkan hekim olamayacaklarına dair bir mazbata çıkarmasıyla sonuçlanmıştır. Kadınların evlendikten sonra mesleklerine devam edemeyecekleri, tıp fakültesine girmenin “iffet ve ahlak” değerlerini zedeleyeceği, erkek hastaları muayene etmemeleri ve anatomi diseksiyonlarına da katılmamaları gerektiğinin düşünülmesi büyük tartışmalara neden olmuştur.

Fatma Müfide Küley; 1922 yılında on kız arkadaşı ile birlikte yeniden Tıp Fakültesi‘ne başvuru yapmış ve İstanbul Darülfünun Rektörü Prof. Dr. Besim Ömer Akalın‘ın destekleri, Prof. Dr. Akil Muhtar Özden‘in tüm itirazlarına rağmen tıp fakültesine kabul edilmiştir.

Mecburi Memuriyet

Fatma Müfide Küley, tıp fakültesi devam ettiği sırada fen fakültesi mezunu olduğu; çalışmak ve para kazanmak zorunda olduğu için öğretmen açığını kapamak üzere getirilen “mecburi memuriyet” statüsüne dahil edilmiş ve tıp öğrenimi sırasında Üsküdar Selçuk Hatun Kız Sanat Mektebi‘nde “Malumatı Fenniye, Hıfzısıhha ve Çocuk Bakım Muallimliği” yapmıştır. 1928 yılında tıp fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olan Dr. Müfide Küley; 1 Eylül 1929 tarihinde öğretmenlik görevini bırakıp, tıp fakültesi’nde II. Dahiliye Kliniğinde Prof. Neşet Ömer Bey’in asistanlığını yapmak üzere işe başlamıştır. 1930 yılında Dahiliye Kliniğinin Başasistanı olan Dr. Küley; aynı yıl Tıp Fakültesi Mecmuası‘nda “Dr. Fatma Kâzım-Asistan” imzasıyla ilk makalesi yayınlanmıştır. 1933 yılında “mütehassıs” uzmanlık unvanını almaya hak kazanan Dr. Müfide Küley, Kadıköy’de muayenehane açmıştır.

İlk Türk Kadın Klinik Profesörü

Dr. Müfide KüleyDr. Fatma Müfide Küley, 1936 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi Dahiliye Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. 1937 ve 1938 yıllarında eğitim almak ve gözlem yapmak amacıyla; Viyana, Berlin, Düsseldorf ve Törnsheide Sanatoryumlarında bulunmuştur. 1943 yılında Prof. Dr. Tevfik Sağlam‘ın III. Dahiliye Kliniği’nde doçent olarak göreve başlamıştır. 1945 yılında Türk Tıp Cemiyeti genel sekreterliği, 1949 yılında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği‘nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 1952 yılında ilk kadın klinik profesörü olmuştur.

1960 İhtilali sırasında Milli Birlik Komitesi tarafından 147 öğretim görevlisi ile birlikte görevinden alınan Prof.Dr.Müfide Küley; 1961 yılında Türk Tıp Cemiyeti başkanı olmuş ve 27 Nisan 1962 tarihinde de tekrar hastanedeki görevine geri başlamıştır. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nin İç Hastalıkları Kliniği‘nde Gastroenteroloji bölümünü kurarak, 1973 yılına emekliye ayrılıncaya kadar gastroenteroloji bölümünü yönetmiştir.

Prof.Dr.Müfide Küley‘e 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından onursal doktor payesi verilmiştir.

Eserleri

  • Sindirim Sistemi Hastalıkları – 1962
  • İç Hastalıklarında Diyetle Tedavi – 1949
  • Zehirlenmeler – 1937
Vefatı

Prof. Dr. Fatma Müfide Kazım Küley; 26 Aralık 1995 tarihinde yaşamını yitirmiş, 27 Aralık 1995 Çarşamba günü Teşvikiye Camii‘nde kılınan namazdan sonra Zircirlikuyu Mezarlığı‘nda toprağa verilmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Fehmi Tabak

Prof. Dr. Fehmi Tabak

Prof.Dr.Fehmi Tabak; 1963 yılında Malatya’da doğmuştur. İç Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanıdır. Dr. …