Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tıp doktoru, Türkiye’nin ilk kadın patoloji uzmanı ve ilk kadın tıp profesörüdür. Babası Avukat Mehmet Şevki Bey, annesi Fatma Rahime Hanım‘dır. Kamile Şevki Mutlu, 1924 yılında İstanbul Kız Lisesi, 1930 yılında İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi‘nden mezun olmuştur.

Dr. Kamile Şevki Mutlu; 1928 yılında öğrenci olduğu dönemde lenfogranülomatoz üzerinde yaptığı araştırmanın bulgularını içeren makalesi Darülfünun Tıp Fakültesi Mecmuasında akademik bir dergide yazısı yayımlanan ilk Türk bilim kadını olarak yayımlanmıştır. Lenfogranülomatoz olgusu üzerine çalışmalarına sonraki yıllarda da devam etmiştir. Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar‘ın yönetimindeki Tıp Fakültesi Patoloji Kürsüsü’ne asistan olarak göreve başlamıştır. 1931 yılında, yaptığı çalışmalarla ilgili 4. Milli Tıp Kongresi’nde bir sunum yapmıştır.

Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1933 yılında Almanya‘da Berlin Tıp Fakültesi‘nde eğitim amacıyla Patoloji kürsüsüne iki yıl süreyle gönderilmiştir. Dr. Mutlu, 1934 yılında Almanya‘da eğitim gördüğü sırada; böbreküstü bezi medulla bölgesindeki kromaffin hücrelerinin sitoplâzmalarındaki özel kromaffin granüllerini ortaya çıkaran yeni bir teknik geliştirmiştir. Dr. Mutlu’nun geliştirdiği bu teknik “Şevki Metodu” olarak literatüre geçmiştir.

Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1935 yılında Almanya’da ki eğitimini tamamlayıp İstanbul’a dönerek Patoloji uzmanı unvanını almıştır. Dr. Mutlu, Türkiye’nin ilk kadın patoloji uzmanı olmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Numune Hastanesi‘ne patoloji uzmanı olarak atanan Dr. Mutlu; hastaneye bir patoloji laboratuvarı kurmuştur.

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu Türkiye’nin ilk kadın Profesörü

Ankara Tıp Fakültesi‘nin kurucu öğretim üyelerinden olan Dr. Kamile Şevki Mutlu; 1945 yılında Ankara Üniversitesi‘ne bağlı olarak Histoloji ve Embriyoloji kürsüsüne profesör unvanı ile kurucu başkan olarak atanarak, Türkiye’nin profesör olan ilk kadın hekimi olmuştur. Kurucu öğretim üyesi olarak görev aldığı Ankara Tıp Fakültesi‘nin 19 Ekim 1945 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreninde “Morfoloji Bilimlerinin Tıp’daki Önemi” başlıklı ilk dersini vermiştir. Ankara Üniversitesi yönetiminde de görev alan Prof. Mutlu, 1951 yılında Ankara Üniversitesi senatosuna seçilmiştir.

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu yönetimindeki Ankara Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Kürsüsü; 1954 yılında Türkiye’nin ilk elektron mikroskobu laboratuvarını kurulmuştur. Prof. Mutlu, 1955 yılında orijinal mikrograflara dayalı histoloji bilgileri veren Türkiye’de ilk ders kitabı olan Histoloji adlı kitabını yayınlanmıştır.

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1959 – 1962 yılları arasında ABD‘nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde konuk öğretim üyesi olarak Pennsylvania Üniversitesi‘nde bulunmuştur. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden emekli olmuştur. 3 Ekim 1987 tarihinde Ankara’da yaşamını yitirmiştir.

1994 yılında TÜBİTAK tarafından Hizmet Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Şükrü Emre

Prof. Dr. Şükrü Emre

Prof.Dr.Şükrü Emre, 1954 yılında Konya‘nın Ereğli ilçesinde doğmuştur. Tıp Bilim İnsanı, Genel Cerrah Profesörüdür. Şükrü …