Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof.Dr.Gökhan Hotamışlıgil; 24 Haziran 1962 tarihinde Rize‘nin Pazar ilçesinde doğmuştur. Akademisyen, tıp doktoru ve tıp bilim insanıdır.

Gökhan Hotamışlıgil, doktor olan babası Hüseyin Hulki Hotamışlıgil ile bir öğretmen annesi Güner Hotamışlıgil’in çocuğu olarak; ilkokulu Trabzon‘un Vakfıkebir ilçesinde, ortaokulu Manisa‘nın Turgutlu ve Kütahya‘nın Gediz ilçelerinde tamamlamıştır. 1980 yılında yatılı olarak Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak, 1986 yılında tıp doktoru unvanı ile mezun olmuştur.

Dr. Hotamışlıgil; tıp eğitimi sonrasında 1994 yılında doktora eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlayarak, Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda Beslenme ve Biyolojik Bilimler departmanında ilk önce yardımcı doçent daha sonra doçent pozisyonunda kendi laboratuvarını kurmuştur. 2003 yılında profesör unvanını alan Prof. Hotamışlıgil; Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda Genetik ve Kompleks Hastalıklar departmanının kurucu başkanı olmuştur.

2002 yılında yayınlanan bir çalışmalarında, literatürde ilk defa, hücre içi inflamatuvar stres moleküllerinden olan JNK’ın insülin reseptörünün sinyal yollarını baskıladığını ve şişmanlık ve diyabete yol açtığını göstermiştir. İlerleyen yıllarda PKR, STAMP2, NRF gibi moleküllerin sistemik metabolik inflamasyonda, insülin direncinde ve glukoz metabolizmasında oynadığı roller aydınlatılmıştır.

2014 yılında Prof. Hotamışlıgil‘in kurucu direktörlüğünde Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda ‘’Sabri Ülker Beslenme, Genetik ve Metabolizma Merkezi’’ kurmuştur. Prof. Hotamışlıgil, merkezinin kurulması ile; uzun vadede daha etkin projelerin hayata geçirilebilmesi, uygulama hedefli çalışmaların başlatılabilmesi, bilimsel eğitim ve deneyim aktarma yönündeki etkinlikleri hedeflemektedir.

Prof.Dr.Gökhan Hotamışlıgil; Sabri Ülker Beslenme, Genetik ve Metabolizma Merkezi‘nde bulunan araştırma ekibi ile birlikte; diyabet, karaciğer yağlanması, obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi dünyada en sık görülen ve kamu sağlığı tehditini oluşturan kronik metabolik hastalıkların temelini aydınlatmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Hotamışlıgil, Dünya Sağlık Örgütü’ne danışmanlık yapan infertilite uzmanı Dr. Selen Ciliv Hotamışlıgil ile evlidir. Leyla ve Derin adında iki çocukları bulunmaktadır.

Ödülleri

 • EASD–Novo Nordisk Foundation Diabetes Prize for Excellence – 2018
 • Hans L. Falk Memorial Lecture – 2017
 • Uluslararası Endokrin Cemiyeti Roy O. Greep Üstün Bilimsel Başarı Ödülü – 2015
 • Uluslararası Danone Beslenme Ödülü – 2014
 • Vehbi Koç Ödülü – 2013
 • Richard J. Havel Lecture – 2012
 • Diyabet alanında Naomi Berrie Üstün Hizmet Ödülü – 2010
 • Uluslararası Obezite Cemiyeti Wertheimer Ödülü – 2010
 • American Association for Advancement of Science asil üyeliği – 2009
 • Amerikan Diyabet Birliği Bilimsel Olağanüstü Başarı Ödülü – 2007
 • TÜBİTAK Bilimsel Araştırma Ödülü, TUBA üyeliği – 2004
 • Pew Scholar in Biomedical Sciences, Pew Charitable Trusts – 1997
 • Lucille P. Markey Predoctoral Fellowship in Developmental Biology – 1991
İletişim

Adres: 665 Huntington Bulvarı Bina I Oda 605 PK. 02115 Massachusetts, Boston / ABD

Telefon: 617 432 1950

E-Posta: ghotamis@hsph.harvard.edu

Web: www.gsh.sph.harvard.edu

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Mehmet Murat Kuloğlu

Prof. Dr. Mehmet Murat Kuloğlu

Prof.Dr.Mehmet Murat Kuloğlu; 1966 yılında Elazığ‘da doğmuştur. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Psikiyatrist, Psikoterapist ve Tıp …