Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Fatma Perihan Çambel

Prof. Dr. Fatma Perihan Çambel

Prof.Dr.Fatma Perihan Çambel, 17 Ağustos 1909 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Babası Mustafa Kemal Atatürk‘ün yakın arkadaşlarından eski milletvekili ve Türk Tarih Kurumu kurucularından Hasan Cemil Çambel ve Remziye Hanım‘ın dört çocuğundan biridir.

Prof.Dr.Fatma Perihan Çambel, 1928 yılında Amerikan Kız Koleji’nden, 1934 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur.Prof. Çambel, 1934 – 1936 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi Patolojik Anatomi, 1936 – 1938 yılları arasında da İç Hastalıklarında asistan olarak görev yapmıştır. 1938 – 1945 yılları arasında Vakıf Gureba Hastanesinde, 1945 – 1948 yılları arasında Ankara Numune Hastanesinde patolog olarak görev yapmıştır.

Prof.Dr.Fatma Perihan Çambel Kanser Araştırmaları

Prof.Dr.Fatma Perihan Çambel öncülüğünde; 1947 yılında Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu kurulmuştur. Aynı yıl IV. İnternasyonel Kanser Kongresine “Türkiye’de Kanser Araştırması“ bildirisi ile katılmıştır. 1948 – 1949 yılları arasında Washington Üniversitesi St. Louis Tıp Fakültesi ve Barnard Deri ve Kanser Hastanesinde kanser araştırma laboratuvarında araştırmalar yapmıştır. 1949 – 1952 yılları arasında Florida Gainesville Üniversitesinde; patoloji, onkoloji ve normal ve neoplastik dokuların biyolojisi dersleri ile kanser biyolojisi dersleri öğretim üyeliği yapmış ve profesörlüğe seçilmiştir. 1952 yılında Türkiye‘ye dönmüştür.

Prof.Dr.Fatma Perihan Çambel; 1952 – 1963 yılları arasında Ankara Kanser Hastanesinde Patoloji şefliği yapmıştır. Prof. Çambel, Albay Talat Aydemir’in savunmasını hazırlamasına yardım ettiği için Eylül 1963’te tutuklanmış ve üç yıl hapis cezası almıştır. Cezasının tamamını yatmadan tahliye olmuş; Harbiye’den atılan bir genci evlat edinmiş ve pişmanlığını bildiren bir şey söylemeden kanser araştırmalarına geri dönmüştür.

Ankara Kanser Hastanesinde patoloji şefi olarak çalışmaları sırasında yurt içi ve yurt dışında kanser araştırmalarında aktif rol oynayıp; deneysel ve bilimsel kanser araştırmaları ile dünya çapında üne kavuşmuş, nişan ve madalyalar ile ödüllendirilmiştir. Kanseroloji ve Ekoloji Derneği kurmuş ve Türkiye Atom Enerjisi komisyonunda önemli rol alarak Türkiye’yi temsil etmiştir.

Kitapları
  • Ögenik Hakkında Düşünceler – 1946

Prof.Dr.Fatma Perihan Çambel; 21 Ocak 1987 tarihinde 78 yaşında hipertansiyon sonucu beyin kanamasından İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur

Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur

Prof.Dr.Hasan Fahrettin Keleştemur; 25 Ekim 1955 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Elazığ‘da tamamlayan …