Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Bilim İnsanları / Prof. Dr. Fatih Mehmet Uçkun

Prof. Dr. Fatih Mehmet Uçkun

Prof.Dr.Fatih Mehmet Uçkun, 1958 yılında İstanbul’da doğmuştur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Onkolojisi ve İmmünoloji ve Kemik İliği Nakli Uzmanı, Türk Bilim İnsanıdır.

Prof. Dr. Fatih Mehmet Uçkun

1969 yılında Alman Okulu‘nda ortaokula başlayan Fatih Mehmet Uçkun, 1977 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden okul birincisi olarak mezun olmuştur. Alman hükümetinden aldığı bursla tıp eğitimine Almanya Heidelberg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış ve 1983 yılında mezun olmuştur.

Dr. Fatih Uçkun, 1983 yılında mezuniyetinin ardından ABD Minnesota Üniversitesi İmmünoloji ve Kemik İliği Nakli doktora sonrası araştırmacı eğitimini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimi ve Çocuk Onkolojisi üst uzmanlık eğitimini tamamlayarak; Sağlık Bakanlığı’ndan da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Onkolojisi uzmanlık diplomalarını almıştır.

1986 yılından itibaren Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmaya başlayan Dr. Uçkun; Kemik İliği Transplantasyonu, Terapötik Radyoloji-Radyasyon Onkolojisi, Farmakoloji ve Pediatri bölümlerinde yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak olarak görev yapmıştır.

1995 yılında Minnesota Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Direktörü olarak çalışmaya başlayan Prof. Uçkun; 8 Ekim 1996 tarihinde “Hughes Chair in Biotherapy” adı ile bir şeref kürsüsü kurmuştur. Prof. Fatih Uçkun, 1997 – 2008 yılları arasında Minnesota‘da Hughes Kanser Araştırma Enstitüsü Direktörü olarak çalışmıştır. 2009 yılında Los Angeles Güney Kaliforniya Üniversitesi Çocuk Kanser Merkezi ve Davranış Bozukluğu Olan Çocuklar KonseyiCCBD Lösemi – Lenfoma Araştırma Bölüm Başkanı olarak Kök Hücre Rejeneratif Tıp Girişimi Baş Araştırmacısı olarak bilimsel çalışmalarını 2015 yılına kadar sürdürmüştür.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü Nanoteknoloji Programı çerçevesinde 2008 – 2016 yılları arasında birçok pozisyonda görev yapan Prof. Uçkun; 2015 yılından itibaren kanser ilaçları ve tedavi yöntemleri geliştirme çalışmalarını Ares Pharmaceuticals firmasında İcra Komitesi Başkanı, Syneos firmasında Executive Medikal Direktörü ve birçok biyoteknoloji şirketinde yönetici pozisyonlarında bulunarak kapsamlı düzenlemeler gerçekleştirmiştir. Prof Uçkun; Amerika’da Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri AjansıDARPA‘da PIözel araştırmacı ve biyo-silah olarak kullanılabilecek virüslere karşı evrensel virüs nötrleştirici programı projelerini yönetmiştir.

Makaleleri

Prof. Dr. Fatih Mehmet Uçkun, ABD’de 20 viroloji doğal bağışıklık projesi ile RNA virüsleri ve anti-viral ajanlar hakkında 100’ün üzerinde hakemli makalenin yanı sıra; 500’ün üzerinde hakemli makale, çok sayıda derleme makalesi, kitap bölümleri ile birlikte, çeşitli yayın kurullarının ve Amerikan Ulusal Sağlık EnstitüleriNIH tarafından hibe inceleme / özel vurgu panellerinin bir üyesi olarak hizmet vermiştir.

Üyelik ve Ödülleri

Prof. Dr. Fatih Mehmet Uçkun, keşfettiği kanser ilaçları ve tedavileri kapsayan 70’in üzerinde patenti bulunmaktadır. ABD’de Amerikan Klinik Araştırmalar DerneğiASCI, Amerikan Klinik Onkoloji DerneğiASCO, Amerikan Kanser Araştırmaları DerneğiAACR gibi birçok kuruluşta aktif üyeliği olup; bu kuruluşlardan çok sayıda ödülü bulunmaktadır. Amerika’nın Lösemi Topluluğu olan Lösemi ve Lenfoma DerneğiLLS‘nin Stohlman Memorial Ödülü başta olmak üzere Amerika’da birçok kuruluştan çok sayıda ödül almıştır. Türkiye’de 1985 yılında TÜTAV Tanıtma Ödülü ve TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 1986 yılında Sedat Simavi Vakfı Sağlık Bilimleri Ödülü ve 1995 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü gibi birçok kuruluştan önemli ödülleri bulunmaktadır.

Prof.Dr.Fatih Mehmet Uçkun, onkoloji / immüno-onkoloji, bulaşıcı hastalıklar ve immünoloji alanları başta olmak üzere; gelişimsel terapötik ve biyofarmasötik 30 yılı aşkın süredir önemli projeler yürütmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof.Dr.Gökhan Hotamışlıgil; 24 Haziran 1962 tarihinde Rize‘nin Pazar ilçesinde doğmuştur. Akademisyen, tıp doktoru ve tıp …

Bir cevap yazın