Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Dinçer Fırat

Prof. Dr. Dinçer Fırat

Prof.Dr.Dinçer Fırat; 1932 yılında Malatya‘da doğmuştur. Onkoloji Profesörü, Akademisyendir.

Dinçer Fırat‘ın babası Malatya Belediye Başkanı, VIII. ve IX. Dönem Malatya milletvekili olan Hikmet Fırat, annesi Şefika Fırat‘dır. İlkokulu Elazığ’da, ortaokulu Malatya’da liseyi Ankara Atatürk Lisesi‘nde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden birincilikle mezun olmuştur.

Dr.Dinçer Fırat; 1950’li yılların başında ABD’ye, daha sonra iç hastalıkları asistanı olarak Hotel Dieu de Paris Hospital‘da bir yıl çalışmıştır. 1956 yılında Kanada’ya giderek Hospital General de Vardun’da iç hastalıkları eğitimi ve Institu de Cardiologie de Montreal’de kardiyoloji eğitimi almıştır. Kapsamlı kanser araştırma merkezi olan ABD Buffalo kentinde Roswell Park Comprehensive Cancer Center‘da onkoloji eğitimi için 2 yıl asistanlık yapmıştır. Türkiye’ye dönüp, iç hastalıkları uzmanlığını alıp, askerliğini yapmıştır. Türkiye’de onkoloji alanında çalışma imkanı olmadığı için tekrar ABD’ye gidip iki yıl daha kanser araştırmalarında çalışmıştır. 1963 yılında New York’da Queens Hospital Center’ın Onkoloji Direktörlüğüne atanmıştır. Türkiye’ye 1966 yılında gelerek doçent olmuştur. Sonrasında fransızca öğretmeni eşi Ayşe Gülsen ile evlenmiştir.

Türkiye’de onkoloji alanında imkanların değişmesi üzerine Prof. Dr. İhsan Doğramacı‘nın teklifi ile 1972 yılında Hacettepe Üniversitesine katılmıştır. 1974 yılında profesör olmuştur. 1978 yılında Hacettepe Onkoloji Araştırma Enstitüsü kurmuştur. Tübitak tarafından kurulan Deneysel Onkoloji ve İmmünolojisi Ünitesi kurucusu ve başkanı olmuştur. 1993 yılında Hacettepe Onkoloji Hastanesinin açılmasında önemli rolü olmuştur.

Hacettepe Onkoloji Hastanesine gelen hastalar ve yakınları için geçici konaklamalarını sağlamak amacıyla Kanser Kurumu ve Onkoloji Enstitüsü’ne destek amaçlı kurulan vakıf ile “Umut Evi”nin yapılmasını sağlamıştır.

Prof.Dr.Dinçer Fırat; 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürlüğü’nden emekli olmuştur.

Prof. Fırat, 2000 yılında Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümü‘nü kurmuştur.

20 yıl boyunca “Türk – Fransız Kanseroloji Günleri“ni gerçekleştirilmesinde büyük payı bulunması ve Onkoloji çalışmaları sebebiyle; Fransız Cumhurbaşkanı adına verilen “Officier Dans I’Ordre National de Merite” ödülüne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Dinçer Fırat’ın Kitapları
  • Türkiye’de Kanser Istatistikleri
  • Türkiye ve Dünyada Kanser Ölümleri
  • Ankara Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve Hastanesi
  • 20. Yüz Yılda Türk Onkolojisi
  • Türk Onkolojisinin Öncüleri
  • Ulusal Kanser Kongreleri
  • Dünden Bugüne Türk Onkoloji Grubu
  • Kanser Konusunda Genel Bilgiler
Vefatı

Prof.Dr. Dinçer Fırat 13 Eylül 2014 tarihinde 82 yaşındaki yaşamını yitirmiştir. Cenazesi, 15 Eylül günü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen törenin ardından Gülveren Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

Op.Dr.Muharrem Murat Yıldız; 12 Nisan 1965 tarihinde Ankara‘nın Sincan ilçesinde doğmuştur. Üroloji Uzmanı, Farmasotik Mikrobiyoloji …