Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Portegüler

Portegüler

Portegüler, iğne tutar anlamına gelmektedir. Fransızca Porte-aiguille (portegüiy = iğne taşıyıcı) Türkçe diline portegü şeklinde değişmiş ve benimsenmiş bir ifadedir. İngilizce Needle Holder olarak kullanılmaktadır. Cerrahi veya yaraları kapatmak için dikiş işlemleri sırasında dikiş iğnesini tutmak için cerrahlar tarafından kullanılan cerrahi bir alettir.

Modern plastik cerrahinin babası olarak kabul edilen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Sör Harold D. Gillies tarafından; iğne tutucu olarak İsviçreli Nobel Ödüllü cerrah Emil Theodor Kocher‘ın cerrahi dikiş makasını benimseyerek geliştirmiştir.

Hemostatların ağız kısımlarına göre daha küçük ve kalın olan portegüler; basit bir iğne tutucusu; çeneler, mafsallar ve kollardan oluşmaktadır. Çoğu iğne tutucusu, iğneyi yerinde tutan ve kullanıcısı tarafından iğneyi çeşitli dokulardan yönlendirmesini sağlayan bir kıskaç mekanizmasına sahiptir. İğne üzerinde sıkı bir tutuş sağlamak için çeneler genellikle gövdeye oranla dokulu ve kısadır. Uygulanan kuvvetin ardından kuvveti arttırarak sıkıştırma özelliği olan portegüler; bir manivela prensibi taşımaktadır. Boyları ile birlikte düz ve eğri şekil tiplere sahiptirler.

Cerrahi müdahale sonrasında dokuların dikilmesinde dikiş atarken kullanılan portegü; kullanıcının eli ile tam olarak kavranabilecek bir tasarıma sahip olması ve kullanılan portegünün, yüzük parmağı ve baş parmağıyla tutularak işaret parmağı ile üstten desteklenerek kullanılması gerekmektedir. Diş hekimleri ile ameliyathanelerde ve acil müdahale odalarında sıklıkla kullanılan ve sterilizasyona uygun tamamen paslanmaz, korozyona karşı dirençli olarak farklı ebatlarda üretimi bulunmaktadır.

Portegü Tipleri
  • Mayo-Hegar
  • Crile-Wood
  • Collier
  • Webster
  • Kastroviejo

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Hemostatlar

Hemostatlar

Hemostatlar, Hemostatik Forseps yada Artiyel Forseps; cerrahi kanamayı sıkıştırarak kontrol altına alan cerrahi operasyonlarda kullanılan …