Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Pfizer

Pfizer, Charles Pfizer ve Charles Erhart tarafından bir kimya şirketi olarak ABD‘nin New York şehrinin Brooklyn bölgesinde 1849 yılında kurulmuştur.

Alman asıllı ABD’li Charles Pfizer ve Charles Erhart adlı kuzenler tarafından Brooklyn‘de bir kimya şirketi olarak kurulan Pfizer; Dr. James Curie‘nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda 1929 yılında sitrik asit‘i narenciyeye gerek kalmadan üretebilir hale gelmesinin ardından üretim sürecinde kullanılan fermantasyon tekniğinin Penisilin‘in yüksek miktarda üretilmesinde kullanılmaya başlanılan 1942 yılından itibaren şirket halka açılma kararı almıştır.

Pfizer Türkiye

1950 yılında Terramycin deri merhemini piyasaya süren Pfizer; ürünlerini hekimlere tanıtma, bilgi sunma ve toptan satış noktalarında yeteri kadar ürün bulunmasını sağlamak amacıyla saha çalışmasına başlamasının ardından 1951 yılında İngiltere, Küba, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde ilk işletmelerini kurarak dünyaya açılmıştır. Şirket, 1952 yılında günümüzde Hayvan Sağlığı Bölümü olarak adı geçen Ziraat İlaçları Bölümünü kurmuştur. 1957 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan şirket; 2000 yılına kadar olan süre içinde farklı terapötik alanlarda lider olan birçok ürün piyasaya çıkarmıştır.

Pfizer

Pfizer‘in 2000 yılında WarnerLambert ile birleşmesinin ardından dünyanın en hızlı büyüyen ilaç şirketi haline gelmesinin yanı sıra 2003 yılında Pharmacia ile gerçekleştirdiği birleşme ile dünyanın en büyük Araştırma & Geliştirmeye dayalı ilaç şirketi olmuştur. 2005 yılında AR&GE çalışmalarına 7,4 milyar dolar harcayarak dünya ilaç endüstrisinde en büyük yatırımı gerçekleştirmiştir.

Uluslararası Pfizer Organizasyonunda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Macaristan, Polonya ve Yunanistan’ın ardından Orta ve Güney Avrupa Bölgesine 2006 yılında Türkiye‘de dahil olmuştur. Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin bulunduğu Caucasus & Central Asia RegionCauCAR Bölgesi olarak nitelendirilen; Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan‘ın bulunduğu 8 ülkenin yönetim sorumluluğu 2008 yılında Pfizer Türkiye’ye verilerek, yönetiminden sorumlu olarak bölge üssü haline gelerek, AR&GE ofisini Hacettepe Teknokent’te açmıştır.

Pfizer, 2009 yılında Wyeth’ı bünyesine katmasının ardından AR&GE ve üretim kapasitesi bakımından dünyanın bir numaralı biofarmasötik şirketi durumuna gelmiştir. 2011 yılında Ferrosan birleşmesiyle tüketici sağlığı ürünlerini portföyüne katan Şirket; dünyanın önemli biyoteknoloji ürünlerinden biri olan Konjüge Pnömokok Aşısı üretimi için ABD ve İrlanda’nın ardından üçüncü tesisini Mefar İlaç Sanayi iş birliğiyle Türkiye’de açmıştır.

Coronavirüs – Covid-19 Çalışmaları

Pfizer, 2020 yılında yaşanan coronavirüs covid -19 pandemisi ile birlikte Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci‘nin sahip olduğu Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirerek, aşının başarı oranını %95 olarak açıklamıştır.

Dünya’da Pfizer

Pfizer; 175 ülkede yaklaşık 100.000 çalışanı bulunmakta olup; 2018 yılı itibariyle dünya genelinde 100’ü aşkın AR&GE projesi bulunmaktadır. Şirket, 15 farklı tedavi alanında geniş ve çeşitlendirilmiş global ürün portföyüyle beraber; beşeri ilaçlar, aşılar, sağlık ürünleri ve biyoteknoloji alanlarında faaliyet gösteren, dünyadaki ilaç şirketleri arasında ilk sıralarda yer alan sağlık şirketidir.

Şirket, her yıl AR&GE’ye 8 milyar dolar yatırım ile ağrı, aşı, biyobenzerler, immünoloji, inflamasyon, kardiyovasküler, merkezi sinir sistemi, metabolik hastalıklar, nadir hastalıklar ve onkoloji gibi önemli tedavi alanlarında hastalara yeni çözümler sunacak projeler gerçekleştirmektedir.

Dünya üzerinde 58 üretim tesisi; 600’ü aşkın ilaç ve aşısı ile birlikte yıllık 53,6 milyar dolarlık geliriyle dünyada ilaç şirketleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Pfizer; 1957 yılından itibaren Türkiye’ye yatırım yapmasının yanında 1000’e yakın çalışanı ile Türk tıbbına farklı tedavi alanlarında sunduğu 100’den fazla ürün formunun yüzde 75’ini Türkiye’de üretmektedir.

İletişim

Pfizer Türkiye

Adres: Ortaköy PK: 34347 Beşiktaş / İstanbul / Türkiye

Telefon: 0 212 310 70 00

Faks: 0 212 310 70 50

Web: www.pfiizer.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Merck İlaç

Merck İlaç

Merck İlaç Ecza ve Kimya; sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri bölümleriyle ilaç ve kimya alanlarında …

Bir cevap yazın