Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Pap Smear Testi

Pap Smear Testi; kadınlarda serviks adı verilen rahim ağzı kanseri, prekanser adı verilen kanser öncüsü ve enfeksiyonların taranmasında kullanılan testtir.

Smear testi ilk kez 1928 yılında Yunan asıllı ABD’li Dr. George Papanicolaou tarafından rahim kanseri hücrelerinin vajinal smear‘lerde tespit edilebileceğine yönelik çalışması 1940’lı yıllarda yaygınlaşmış olup; Tekniğin kapsamlı olarak denemeleri 1950’lerin başlarında uygulanmaya başlanmıştır. Amerika Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından Dr. George Papanicolaou ismine ithafen “Pap Smear” olarak da adlandırılmıştır.

Pap Smear, kanser tanısı koyulması için yeterli olmamakla beraber; rahim ağzı ve yıllar içerisinde kanser oluşma riski olan lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri dönemde saptanarak, gerekli tedaviyle kansere dönüşmesi engellenmektedir. Smear testi pozitif çıkması durumunda, tanıya yönelik testler yapılması gerektiğine işaret etmektedir.

Pap Smear Testi, vajina ile dişi üreme organları olan yumurtalık, rahim ve rahim boynunu kapsayan pelvik muayene sırasında ağrısız ve basit bir yapılan yöntemin; rahim ağzı görülebilmesi için vajinaya spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilerek, özel bir fırça olan smear fırçası ya da tahta bir aparat olan spatul yardımıyla rahim ağzından alınan hücre örnekleri cam üzerine sürülmektedir. Rahim ağzından bulunan hücrelerin bu şekilde toplanması işlemine yayma-sürüntü “smear” adı verilen işlem sonrası, yüzde 95 alkol içeren bir kap içerisinde 30 dakika bekletilerek sabitlenmesi sağlanıyor veya saç spreyi sıkılarak ince yayma işlemi gerçekleştirilerek Patoloji‘ye gönderilmektedir.

Patoloji‘de patolog tarafından mikroskop altında incelenen hücreler, anormal bir gelişim aranmakta olup; kanser ya da kansere dönüşecek olasılığı ve tedavi edilebilen lezyonları yakalamaktadır. Smear adet zamanından 15 gün sonra alınması, 48 saat içinde cinsel ilişkiye girilmemiş olması ile birlikte; vajinanın yıkanmamış, ilaç, krem vb. gibi uygulamaların yapılmamış olması gerekmektedir.

Thin-Prep

Pap smear testinin duyarlılığı %100 olarak görülmemekle birlikte; tarama testinden hatalı bir sonuç çıkabilmektedir. Modern tıp teknolojisinin arayışları sürdürmesi ile beraber; sıvı bazlı ince yayma işlemi bu alanda geliştirilmiş olan Thin-Prep adı verilen en son test yöntemidir. Teknikte alınan örnek, doğrudan cam üzerine yayma yerine tamponlamış %95 alkol içeren bir şişe içerisine karıştırılarak yapılmaktadır. Yöntem diğer hücreler tarafından maskelenmediği için rahime ait hücrelerin daha kolay incelenmesini sağlamaktadır.

Smear tarama testleri çoğu zaman hayat kurtarabilmektedir. pap smear testinin ne zaman ve hangi aralıklarla yapılması gerektiği konusunda araştırmalar sürmektedir. Patoloji saptanan olguların lezyon tipine ve tedavi şekline göre daha sık tarama yapılabilmektedir. Patoloji olmayan olguların yılda bir kez yapılan pap smear testinin yeterli olduğu, yüksek risk taşımayanların ise 2 yılda bir defa yapılması yönünde tekrarlanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hemogram

Hemogram

Hemogram – Tam Kan Sayımı; kanda yer alan beyaz küre/ akyuvar (lökosit), kırmızı küre/ alyuvar …