Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Genel Sağlık / Östaki Borusu

Östaki Borusu

Östaki Borusu veya Östaki Tüpü; boğaz ve burun ile kulak zarı arkasında yer alan orta kulağı birbirine bağlayan boru şeklinde kanaldır.

Orta kulak içi ve dışındaki hava basıncı ile dengeli olmasını sağlayan östaki borusu; problemli olması halinde, orta kulak hava basıncı dış ortam hava basıncı ile aynı olmamaktadır. Orta kulağa zarar verebilecek bu durum; kulak ağrısı, işitme kaybı gibi belirtilere neden olabilmektedir. Östaki borusunun oluşturduğu problemler genel olarak kısa sürede kendiliğinden düzelmekte olup; orta kulak enfeksiyonu, kulak zarı çökmesi, uzun vadeli işitme kaybı ile birlikte, çocuklarda dil ya da konuşma gibi ciddi sorunlarına yol açabilmektedir.

Östaki Borusu Sorunları ve Belirtileri

Östaki borusunun yol açtığı sorunları şişme ve iltihaplanmaya bağlı olarak; alerji, kulak ve sinüs enfeksiyonu, soğuk algınlığı ile birlikte, ani hava basıncı değişiklikleri olan; su altı dalış, uçuş ve yüksek rakımla beraber, bloke eden büyümeler ve doğumsal sorunlar oluşabilmektedir.

  • Kulak ağrısı
  • Kulakta basınç veya dolgunluk hissi
  • İşitme sorunları
  • Kulak çınlaması
Östaki Borusu Hastalıklarının Tanı ve Tedavisi

Kulak ağrısı, işitme kaybı gibi belirtilerin oluşması ve uzun süre kendiliğinden geçmemesi durumunda; en yakın Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Şikayetlere bağlı olarak Kulak Burun Boğaz muayenesi genel olarak tanı da yeterli olmakla birlikte; hastanın durumuna ek olarak, işitme testi ile Bilgisayarlı Tomografi BT ve Manyetik RezonansMR görüntülemelere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Östaki borusunda soruna yol açan nedene bağlı olarak; KBB uzmanının önereceği tedavi seçeneklerine bağlı kalarak oluşturulan tedavi programına devam edilmesi önerilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hemoglobin

Hemoglobin

Hemoglobin – Hb – Hgb, kırmızı kan hücreleri diye adlandırılan alyuvarlar da bulunan; solunum organı …