Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Ortopedi Müzesi

Ortopedi Müzesi

Ortopedi Müzesi; Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği merkezinde 2017 yılında Gaziosmanpaşa, Ankara‘da kurulmuştur.

TOTBİD üyesi Ortodedi ve Travmatoloji uzmanları olan cerrahi doktorların asistanlık döneminden başlayıp profesörlük ünvanına ulaştıkları döneme kadar ortopedik imlantların tasarımından, hasta filmlerine kadar uzanan gözlemlerin neticesinde tıbbi mühendislik yeteneklerini ortaya çıkararak tasarladıkları ortopedik imlantların yanı sıra cerrahi el aletleri, obje, fotoğraf, efemera koleksiyonu ile beraber bir çok materyal müzede sergilenmektedir.

Doç. Dr. Mehmet Esat Uygur ve Dr. Engin Eceviz’in katkıları ile hayata geçirilen Ortopedi Müzesi; Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu’nun implantları, Prof. Dr. Oğuz Şükrü Poyanlı’nın cerrahi el aletlerini 90’lı yıllardan başlayarak, Ortopedi ve Travmatoloji alanında teknolojinin gelişip ilerlemesi ile birlikte toplayıp biriktirmeleri ile yıllar içinde bir çeşitliliğe ulaşmış ve beraberinde bu iki koleksiyon ilk olarak Ortopedi Müzesinde 2017 yılında sergilenmeye başlanmıştır.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği’nin Ankara, Gaziosmanpaşa‘da bulunan merkezinde kütüphanenin yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan Müze; yüzyıl öncesinden 90’lı yıllara kadar uzanan geniş bir zaman yelpaze içinde yer alan, az bilinen veya artık unutulmuş çok sayıda objenin yanı sıra teknolojinin gelişmesine paralel olarak koleksiyona yeni parçalar eklenerek ziyaretçilere sunulmaktadır.

Müze, 2020 yılı itibariyle Dr. Mehmet Ersin ve Dr. Alper Kendirci’nin yardımları ile objelerin fotoğraflarla birlikte ayrıntılı bilgiler hazırlanarak; Dr. Lezgin Mert tarafından tasarlanan sanal müze ile online olarak gezilebilmesinin sağlanmasıyla sanal olarak ziyaretçilere sunulmuştur. Sanal müzede Ortopedik implantlar ve cerrahi el aletlerinin yanı sıra sergide yer almayan bazı eski kitap, dergi ve günlük yaşamda kullanılmış objeler, fotoğraflar ve efemera koleksiyonu yer almaktadır. Sanal müzede Ortopedi ve Travmatoloji Profesörlerinin “Kim Kimdir?” başlıklı sayfasında özgeçmişleri ortopedi tarihi ile ilgili makaleler, koleksiyonlar ve Türk ortopedi tarihi ile ilgili bir sayfa yer almaktadır.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Müzesi

Koleksiyonlar

  • Dergiler
  • Efemera Koleksiyonu
  • Fotoğraflar
  • İmplantlar
  • Kitaplar
  • Yardımcı Aletler
  • Videolar
İletişim

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği

Adres: Bayraktar Mah. İkizdere Sok. No: 21/12 PK: 06670 Gaziosmanpaşa / Ankara

Telefon: 0 312 436 11 40

Faks: 0 312 436 27 16

E-Posta: info@ortopedimuzesi.com

Web: ortopedimuzesi.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi – Deutsches Hygiene Museum; hijyen ürünleri üreticisi Karl August Lingner tarafından Almanya’nın …

Bir cevap yazın