Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, organ ve doku bağışı konusunda halkı teşvik etmek amacıyla; her yıl 3 – 9 Kasım tarihleri arasında etkinlikler düzenlenerek farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Tüm dünyada ve Türkiye‘de tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar en önemli sağlık sorunları arasında yerini almaktadır. Organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesi ve temini, organ bağışının artırılması için kamuoyunda bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın teşvik edilmesi beraber; bütün eğitim kurumları, basın ve farklı meslek gruplarından sivil toplum kuruluşları ile birlikte gündemdeki yerini koruyarak “Organ Bağışı Haftası” kapsamında organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması amaçlanmaktadır.

Organ Bağışı Haftası Hedefleri

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği; organ yetmezliği nedeniyle tedavisi devam ederken, birçok hastanın organ sırası beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesi, ülke ekonomisi ile iş gücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup; Organ Bağışı Haftası kapsamında organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

Türkiye’de organ bağışları Sağlık Bakanlığı tarafından “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” aracılığıyla organ dağıtım kontrol ve denetimi yapılmaktadır. Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanım, deneyime sahip nakil ekipleri ve nakil merkezlerine sahiptir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu; organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışının, “insanın insana yapabileceği en büyük yardım” olarak tanımlanmıştır.

Türkiye’de 2019 yılı itibariyle organ olarak karaciğer, böbrek, akciğer, kalp, deri, pankreas ve ince bağırsak nakilleri; doku olarak kalp kapağı, kornea, kemik ve kemik iliği nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakil merkezleri, aile hekimlikleri aracılığı ile başvuru yapabilir ve detaylı bilgi alabilmektedir.

Organ Bağışı Yap

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa …