Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi amacıyla; her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında etkinlikleri yapılmakta olup farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.

Dünyada ve Türkiye‘de tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde ve temini, organ bağışının artırılması için kamuoyunda bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın teşvik edilmesi amacıyla; bütün eğitim kurumları, basın ve değişik meslek gruplarından sivil toplum kuruluşları ile birlikte gündemdeki yerini koruyarak “Organ Bağışı Haftası” kapsamında organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

Organ Bağışı Haftası Hedefleri

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği; organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup; Organ Bağışı Haftası kapsamında organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

Türkiye’de organ bağışları Sağlık Bakanlığı tarafından “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” vasıtasıyla organ dağıtımı kontrolü ve denetimi yapılmaktadır. Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu; organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır.

Türkiye’de organ olarak, karaciğer, böbrek, akciğer, kalp, deri, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak ise kalp kapağı, kornea, kemik ve kemik iliği nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

Organ Bağışı Yap

About hipokratist

Check Also

Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

Engelliler Haftası; Birleşmiş Milletler‘e üye 156 ülkede, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında her gün …