Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Oksijen Maskesi

Oksijen Maskesi

Oksijen Maskesi, solunum için gerekli olan oksijen gazını bir depolama tankından akciğerlere aktarmaya yarayan, ağız, burun veya tam yüzü kaplayan; kullanım amacına uygun olarak silikon, kauçuk ve plastikten imal edilen medikal bir üründür.

Silikon ve Kauçuk Oksijen Maskesi

Silikon ve kauçuk oksijen maskeleri, havacılar, tıbbi araştırma konuları, hiperbarik oda ve karbonmonoksit zehirlenmesi ve dekompresyon adı verilen vurgun hastalığı yaşayanlar gibi saf oksijen verilmesi gerektiren uzun süreli kullanımlar için sızdırmazlık sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. İlk olarak II. Dünya Savaşı sırasında Ermeni asıllı ABD’li Dr. Arthur H. Bulbulian tarafından, pilotlar için giyilen ve hastaneler tarafından kullanılan ilk modern oksijen maskesine öncülük etmiştir. Yüz bölgesine sıkı bir şekilde oturan oksijen maskelerinin içinde vanalar, maskelerin içine ve dışına gaz akışını kontrol ederek, solunan gazın yeniden solunmasını en aza indirmektedir.

Tıbbi Oksijen Maskesi

Tıbbi oksijen maskeleri, tek kullanımlık olduklarından enfeksiyon riski oldukça düşüktür. Tıbbi oksijen maskeleri plastikten olup, hafif ve elastik bir kafa bandı veya kulaktan tutturularak kullanılmaktadır. Oksijen tedavisi gerektiren birçok tıbbi durumlarda, oksijen oda havasında % 21 oranında meydana geldiği için verilen oksijenin doğruluğu önemlidir. Oksijenin yüksek seviye yüzdeleri genel olarak tıbbi tedavilerde önem teşkil etmektedir. Çok yüksek oranlardaki oksijen, hastanın sağlığına potansiyel olarak zarar verebileceği gibi, zaman içinde oksijene bağlı olması muhtemel aşırı durumlarda, hastanın görme duyularını kaybetmesine kadar giden süreç bir ilaç olarak sınıflandırılmaktadır.

Maske tasarımı sağlık hizmetini sunan personellerin, hastaların yüz bölgesini görünür olmasını istedikleri için maskeler genellikle şeffaf olarak tasarlanmıştır. Ameliyat olan hastaların büyük bir çoğunluğu, bazı durumlarda hastalar tarafından oksijen maskesi takarken karşılaşılan klostrofobi hissini azaltmaktadır.

Oksijen Regülatörleri ve Hortumlar

Oksijen, depolama tankından maskeye verilen oksijen miktarı, regülatör adı verilen otomatik ya da manuel bir vana ile kontrol edilmektedir. Bazı oksijen maskesi modellerinde basit sabit akış düzenleyiciler kullanılarak, oksijen israfı olmadan derin nefes almayı sağlamak, oksijen kaynağını depolamak için oksijen maskesine veya besleme hortumuna bağlı olarak, kauçuk ve plastikten yapılmış bir solunum torbasına sahiptir. Hortumlar oksijen akışını daha hızlı olması için ona göre tasarlanmış olup; oksijen akışının hortum kullanılırken bükülme ve kesilmesini önleyen yivli veya oluklu bir tasarıma sahiptirler.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Nebulizer Set

Nebulizer Set

Nebulizer Set; Nebulizatör cihazından gelen basınçlı hava etkisiyle, steril su veya sıvı haldeki ilaçları buhar …