Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Oksijen Kanülü

Oksijen Kanülü

Oksijen Kanülü veya Nazal Oksijen Kanülü; solunum yardımına ihtiyaç duyan hasta ya da kişilere ek olarak oksijen ve hava akışını sağlamak amacıyla kullanılan medikal bir üründür.

Oksijen Kanülü, Wilfred Jones tarafından icat edilmiş olup; 1949 yılında çalıştığı İngiliz Oksijen ŞirketiBOC Group tarafından patentlenmiştir.

Nazal Oksijen Kanülleri genellikle solunum gazı nemlendirme tekniği kullanılarak, oksijen veya nazal yüksek akış tedavisi için kullanılmaktadır.

Oksijen Kanülü, bir ucu burun deliklerine yerleştirilen ve içinden hava ve oksijen karışımının geçtiği iki sivri uç olan bir tüpten oluşmakta olup; tüpün diğer ucu, taşınabilir oksijen jeneratörü gibi bir oksijen kaynağı veya debimetre adı verilen bir akış ölçer yoluyla hastanedeki duvar bağlantısına bağlanmaktadır. Oksijen Kanülleri genel olarak hastanın kulaklarının etrafına asılan tüp veya elastik kafa bandı vasıtasıyla tutturulmaktadır.

Yetişkin burun kanüllerinin en yaygın olarak kullanılan şekli dakikada 1-5 litre arasında oksijen / hava karışımı taşımakta olup; dakikada 60 litreye kadar oksijen / hava karışımı, daha geniş çaplı nemlendirilmiş burun oksijen kanülleri ile taşınabilmektedir. Bebek ve yenidoğan kullanımı için daha küçük ve çatallı kanüller kullanılmakta olup; dakikada 1 litreden daha az hava / oksijene karışımı taşımaktadır. Yetişkin ve çocukların farklı solunum gereksinimlerine sahip oldukları için, hava akışını doğru bir şekilde kontrol etme yeteneği önem taşımaktadır.

Nazal basınç ölçümü ile hava akımı kısıtlanmasını saptamak mümkün olabilmekte olup; nazal basınç kanülü sayesinde, hat içinden MEMS kütle akış sensörüne aynı anda hava akışını ve burun basıncını yakalayabilmektedir. Genel olarak nazal basınç ölçümleri horlamayı ve uykuyu izlemek için kullanılmakta olup; vücut sıcaklığı bozuklukları ve uyku bozukluklarını tespit etmek için de kullanılmaktadır. Uyku solunum çalışmaları sırasında hastanın gerçek hava akışını ölçmek için alternatif olarak kullanılmaktadır.

Özellikleri

Oksijen Kanülleri, tek kullanımlık nonsteril, medikal grade adı verilen tıbbi uygulamalar için kullanılmaya uygun, biyouyumluluğu test edilmiş silikon PVC malzemeden üretilmiş olup; kırılma ve bükülmeye dayanıklı içi kanallı, yüz hatlarına uyumlu ergonomik maske yapısı ve burnu tahriş etmeyen standartlara uygun konnektör yapısı ile üretilmektedir.

Oksijen Kanülü Çeşitleri

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Aspirasyon Setleri

Aspirasyon Setleri

Aspirasyon Setleri; tıbbi işlemler sırasında hasta kaynaklı ortaya çıkan salgı ve sıvıların toplanması için kullanılan …