Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Oftalmoskop Cihazları

Oftalmoskop Cihazları

Oftalmoskop Cihazları, göz doktorları tarafından koroid, optik disk ve retina‘nın incelenmesini sağlayan; kan damarlarını içeren fundus adı verilen gözün arka kısmı incelendiğinde funduskop adı verilen medikal cihazdır.

Oftalmoskop Cihazları

Gözün içini incelemek için kullanılan, temel olarak; ışık, denetçinin görüntülediği tek açıklıklı ayna ve çeşitli kuvvetlerde olan birkaç mercek tutan kadran içermektedir.

Oftalmoskop Cihazı Tarihçesi

Oftalmoskop cihazlarının tasarımı ilk olarak Çek anatomist ve fizyolog Jan Evangelista Purkyne tarafından 1823 yılında ortaya atılmış ve 1845 yılında İngiliz matematikçi, analitik filozofu ve makine mühendisi Charles Babbage tarafından geliştirilmiştir.

Oftalmoskop; 1850 yılında Almanya’nın Königsberg kentinde anatomi ve fizyoloji profesörü olan Hermann Von Helmholtz tarafından icat etmiştir. 1852 yılında retinanın gözlenen görüntüsünü Von Helmholtz oftalmoskopunun tersine çevirerek, endirekt metodu adı verilen, araya yerleştirilen lens sayesinde çevreye saçılan ışınları toplayarak, hastanın retinasında daha büyük alan görmesini sağlayan dolaylı oftalmoskopu Alman göz hastalıkları profesörü Christian Georg Theodor Ruete tarafından icat etmiştir. 1861 yılında Fransız göz doktoru Felix Giraud-Teulon tarafından binoküler dolaylı oftalmoskop adı verilen; görüntüyü bölmek için sabit bir eşkenar dörtgen prizma kullanılarak, göz bebekleri arasında sabit bir mesafeye sahip olan bu icat; ellerin tutulduğu ve ışık kaynağı olarak bir yağ ya da gaz lambası kullanıldığı bir sistemi icat etmiştir.

1947 yılında bu zorlu sistemin yerine Harvard Tıp Okulu‘ndan modern retina ameliyatının babası olarak kabul edilen Belçika‘lı göz doktoru Charles Schepen’in tasarımı ile günümüzde Binoküler Dolaylı Oftalmoskop, her göz muayenesi sırasında göz doktoru tarafından hastaları muayene etmek için kullanılan oftalmoskop olarak kullanılmaktadır.

Oftalmoskop Cihazları

Oftalmoskop cihazları genel olarak; ışık kaynağı, ışık filtreleri, ışın bölücü, küresel ayna ve çeşitli lenslerden meydana gelmekte olup; ışık kaynağı kendinden olan modern olarak tasarlanmış oftalmoskop cihazlarının, göz dibinde geniş bir aydınlatma ve gözleme sahası sağlamaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan oftalmoskoplar büyüklüğüne göre sabit ve taşınabilir el tipi, çalışma prensibine göre direkt oftalmoskop ve endirekt oftalmoskop olarak sınıflandırılmaktadır. Genelde taşınabilir el ile kullanılan veya kafaya takılabilen portatif cihazlar; el veya kafa tutamağı, hastanın gözüne yaklaştırılarak ön kısımdan, gözlem yapanın gözlemlediği arka kısımdan, lens sistemlerinden ve aydınlatma da kullanılan ışık ve güç kaynağı kısımlarından oluşmaktadır. Genel olarak ışık kaynağının güç gereksinimi ve ısınması yüksek olan halojen lamba kullanılmaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojik gelişmelerle birlikte oftalmoskop cihazlarında Led kullanılmaktadır.

Göz dibinin farklı ayrıntıları görülebilmesi için farklı renklerdeki ışık kaynakları kullanılmakta olup; belli dalga boylarını geçiren filtreler konulmaktadır. Masaüstü oftalmoskop cihazlarında birçok işlem otomatik olarak yapılmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları, işitme problemi yaşayan kişilerin; genellikle iç kulaktaki işlev kaybı veya hasar nedeniyle, sesleri …