Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Eczaneler / Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczaneler; eczanelerin bulundukları şehirlerin özellikleri ve mevcut eczanelerin kapasiteleri göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Eczanelerin çalışma saatleri, eczanelerin nöbetçi olup olmayacağı, nöbetçi eczane olacak ise nöbetçi olacağı günler ve çalışma saatleri ile kaç adet eczanenin nöbetçi kalacağı, 54 bölgeden oluşan eczacı odası ve temsilcilikleri tarafından belirlenerek, nöbetçi eczaneler listesi hazırlanmaktadır. Nöbetçi eczaneler listesi, hizmette aksaklık yaratmayacak şekilde zamanında ilçe ve il sağlık müdürlüklerine gönderilmektedir. İlçe ve il sağlık müdürlüklerinin kabul ve onayı doğrultusunda nöbet tutacak eczaneler belirlenerek uygulamaya konulmaktadır.

Nöbetçi eczane listeleri; il sağlık müdürlüğü tarafından onay ve kabulü yapıldıktan sonra, bölgelerde bulunan eczacı odaları, Türk Eczacıları Birliği, il emniyet müdürlükleri, garnizon komutanlıkları, danışma servisleri, yataklı tedavi kurumları, mahalli veya ulusal gazeteler ve ilgili olabilecek diğer kurumlara gönderilmektedir. Nöbetçi eczanelerin isim, adres ve telefonlarını gösteren listeler il sağlık müdürlüğünün internet sitesinde ilan edilmektedir.

Alışveriş merkezlerinde bulunan eczaneler, AVM‘nin geceleri kapalı olması nedeniyle nöbetten muaf tutulmaktadır. Uluslararası uçuşlara açık olan havalimanları içinde yer alan eczaneler, biri eczanenin sahibi olmak üzere her 8 saatte 1 eczacı bulunmak koşuluyla; eczane çalışma gün ve saatleri dışında da 7/24 eczaneleri açık tutabilmektedir.

Nöbetçi eczanelerin gece nöbeti sırasında eczanelerinin kapılarının açık olması zorunlu değildir. Eczanelerin gece nöbeti hizmeti sırasında kapılarını kapalı tutulması halinde, kapılarında zil bulundurması gerekmektedir. Eczane sahibi, mesul müdürü ve ikinci eczacının, başvuru halinde gereken eczacılık hizmetini yerine getirmesi zorunludur.

Nöbetçi Eczane Levhası

Eczaneler, çalışma saatleri dışında, nöbetçi eczanelerin adı, adresi ve telefon bilgilerini dışarıdan net görülebilecek, okunabilir şekilde ışıklandırılmış veya dijital ortamda ilan etmeleri gerekmektedir. Eczaneler; nöbetçi eczaneleri, haksız rekabete yol açacak şekilde ilan yapamaz.

Türkiye’de 2019 yılı Kasım ayı itibariyle; 81 il ve 990 ilçe olmak üzere, toplam kayıtlı eczane sayısı: 20.335 adet eczane bulunmaktadır. Sayfamızda toplam 1064 adet nöbetçi eczane listelenmektedir.  Hipokratist – Sağlık Ansiklopedisi, www.eczaneler.gen.tr  destekleri ile yayınlamakta olup; nöbetçi eczaneleri görmek istediğiniz şehiri harita üzerinden tıklayarak görebilirsiniz.

Nöbetçi Eczaneler

 

Nöbetçi Eczaneler

 

Hakkında hipokratist