Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Hastalıklar / Multipl Skleroz Hastalığı

Multipl Skleroz Hastalığı

Multipl Skleroz Hastalığı; bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu yangı veya iltihaplanma (enflamasyon) ile seyreden, nöronların miyelin kılıflarının hasar gördüğü (demiyelinizasyon) ve akson adı verilen sinir lifi hasarı ile ilerleyen otoimmün hastalıklar içinde olup; beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığıdır. Multipl Skleroz kronik bir hastalıktır. Kısaca MS olarak bilinir.

Multipl Skleroz HastalığıMultipl Skleroz Hastalığı, ilk olarak 1868 yılında Paris Üniversitesi’den Fransız Nörolog ve Anatomik Patoloji profesörü Jean Martin Charcot tarafından üç bulguyu (çift görme, denge bozukluğu ve konuşma bozukluğu) tespit etmiş; hastalığın patolojisi ile ilgili olarak myelin kaybını tanımlayarak tıp tarihine geçmiştir.

Multipl Skleroz Hastalığı, sıklıkla genç yetişkinlerde ortaya çıkar. Toplumda görülme sıklığı özelliklere bağlı olarak 100.000’de 2 ile 200 arasında değişmektedir. Dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkilemektedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla iki katıdır. Hastalığın coğrafyası da, ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe genişler. Daha çok Kuzey Avrupa, Amerika ve Kanada‘nın kuzeyinde yaygın olarak görülmektedir. Kafkas, Kuzey Afrika kökenlilerde hastalık görülebilir. Sarı ve kısmen siyah ırkta koruyuculuk beyaz ırka göre daha fazladır.

Multipl Skleroz Hastalığının adı iki sözcükten oluşmaktadır:

Multipl: Bir ya da daha çok bölgede etkin olup, belirti vermesi.

Skleroz: Vücudun savunma gözelerinin myelin kılıfına saldırması sonucu, bu kılıfı sertleştirerek işlevsiz duruma getirmesi.

Bu skleroz sonucunda plak adı verilen doku bozukluğunun oluşması MS‘i oluşturur.

Multipl Skleroz Hastalığı Belirtileri

Multipl Skleroz Hastalığının belirtileri hastanın durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Multipl Skleroz hastaları, aşağıdaki belirtilerin herhangi birini ataklar ve düzelmeler veya yavaş kötüleşen bir seyir izleyerek yaşayabilirler.

  • Duyusal belirtiler: Yüzde, bacaklarda ya da kollarda karıncalanma, uyuşma, iğnelenme, keçeleşme, ağrı, kas sertliği ve spazm gibi belirtiler,
  • Görme ile ilgili belirtiler: Bulanık görme, görme kaybı ve çift görme,
  • Kuvvetsizlik: Bacakta, kolda güç kaybı, ince hareketlerde beceri kaybı,
  • İdrar/bağırsak sorunları: İdrar kaçırma, idrar boşaltma sorunu ve kabızlık gibi,
  • Baş dönmesi, denge kaybı sorunları, titreme ve hafıza problemleri,
  • Konuşma bozukluğu
  • Yorgunluk
  • Cinsel işlev bozukluğu
  • Bulantı, halsizlik
  • Depresyon

Daha az sıklıkla da, depresyon, cinsel işlev bozuklukları, hafıza problemleri, uyku bozuklukları, baş ağrısı, epileptik nöbetler görülebilmektedir.

Multipl Skleroz Hastalığında yorgunluk, uyuşmalar, halsizlik gibi şikayetler gün içerisinde belli aralıklarla olabileceği gibi günlerce ve haftalarca da sürebilmektedir. Multipl Skleroz hastalarının atak döneminde olan şikayetlerin en az 24 saat sürdüğü bilinmektedir. Hastalığın takibi açısından şikayetlerin ne zamandan beri görüldüğü önemlidir.

Multipl Skleroz Hastalığı Tanısı

Multipl Skleroz Hastalığı tanısı için en önemli veri hastalığın öyküsü ve muayene bulgularından elde sonuçlardır. Multipl Skleroz hastalarının bir kısmında tanı şüpheli olmakta ve dünya’nın pek çok  merkezinde tanı sorunu yaşanmaktadır. Multipl Skleroz Hastalığının başlangıç dönemlerinde Multipl Skleroz‘u taklit edebilen pek çok hastalık vardır. Manyetik Rezonans (MR) ve Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) incelemesi gibi laboratuvar bulguları da Multipl Skleroz dışında pek çok hastalıkta benzer şekilde bulgular verebilir. Tek başına hiçbir test Multipl Skleroz tanısı için yeterli olmayacağından Uyandırılmış Potansiyeller (UPEP), Optik Koherens Tomografi (OCT), Kognitif Testler  gibi çeşitli yöntemlere gerek duyulur. Bir çok hastalıkta olduğu gibi nörolojik öykü, muayene bulguları ve tetkikler sonucunda tanı konulur.

Yukarıdaki belirtiler varsa Nöroloji uzmanı doktora başvurulmalıdır.

 

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları; gözün ön kısmında bulunan damarsız ve saydam bir yapı olup, ışığı odaklayan ve …