Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Kurum ve Kuruluşları / Merkezi Hekim Randevu Sistemi

Merkezi Hekim Randevu Sistemi

Merkezi Hekim Randevu SistemiMHRS; Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Çağrı Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanlığı, MHRS Hastane İletişim Birimi görev ve sorumluluğunda 2010 yılında hayata geçirilmiştir.

MHRS, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra geçici vatandaşlık numarası alan ve oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların; Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlerine Alo 182 hattını arayarak canlı operatörlerden, MHRS Web ya da MHRS Mobil Uygulaması üzerinden Türkçe başta olmak üzere Arapça, İngilizce ve Rusça dillerinde istenilen hastane ve hekimden randevu alınabildiği bir sistemdir.

Türkiye’de uygulanmakta olan MHRS; Avrupa Birliği’nin kabul ettiği 20 temel kamu hizmetlerinden biri olmasının yanında kamu hastaneleri ve bağlı sağlık kurumlarındaki  randevu sistemi tekrar düzenlenerek merkezileştirilmiştir. Kamu hastaneleri randevu sistemlerini tek bir merkezden yöneten dünyadaki ilk ve tek sistem olan MHRS Alo 182 Çağrı Merkezi, İnternet, Mobil uygulamaları ile birlikte; hastane ve aile hekimlerinden vatandaşlara % 100’e yakın erişilebilirlik seviyesinde hizmet verebilmektedir. MHRS randevu sistemi üzerinden toplanan tüm veriler ile yeni sağlık politikalarının gelişmesinde katkı sağlamaktadır.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi

Merkezi Hekim Randevu SistemiTürkiye‘de daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile; Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Projesi”ni yürürlüğe koymuş ve program kapsamında ilk olarak Erzurum ve Kayseri illerinde Alo 182 Çağrı Merkezi faaliyetlerine başlamıştır. 2011 yılında MHRS Web Portal hizmete dahil edilerek internetten randevu alma süreci de başlamıştır. 2012 yılında Merkezi Hekim Randevu Sistemi, İstanbul ilinin de dahil edilmesinin ardından Türkiye genelinde hizmet vermeye başlamıştır. 2013 yılında mobil uygulaması ile hizmet verme ağına Aile Sağlığı Merkezlerini de eklenmesiyle genişlemesinin ardından; 2014 yılında kamu hizmeti olan e Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile MHRS entegrasyonu sağlanmıştır. 2015 yılından itibaren online randevu alan veya iptal eden vatandaşlara randevu durum bilgileri e-posta ile hatırlatılmaya başlanmasının yanı sıra; SMS ve sesli yanıt sistemi ile randevu hatırlatma pilot uygulamasına başlanmasıyla beraber engelli vatandaşlar, yüksek riskli gebeler ve 65 yaş üstü hastalar randevu alırken öncelik kazanması sağlanmıştır.

2016 yılından itibaren e-Devlet uygulaması üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine erişim sağlanmasının ardından kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve sisteme erişimi kolaylaştırmak amacıyla çift koruma sistemi olarak PIN kodu uygulaması devreye alınmıştır.

Misyonu

Merkezi Hekim Randevu Sistemi, çalışanları ile birlikte tüm teknolojik imkanları etkin bir kamu hizmetine dönüştürerek vatandaşın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmakla birlikte hizmet sunumuna katkıda bulunmayı kendine ilke edinerek; Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelere evrensel kalitede randevu hizmeti sunarak vatandaş memnuniyetini amaçlayarak misyonunu ileriye taşımak için çalışmaktadır.

Vizyonu

Merkezi Hekim Randevu Sistemi; Türkiye Cumhuriyeti ve sağlık kuruluşları, sağlık çalışanları, vatandaşları ve çözüm ortakları ile birlikte güvenilir, devamlı ve saygın bir kamu hizmeti olmayı hedeflemektedir. Öneri, talep, görüş ve şikayetler anlık olarak değerlendirilmesinin yanında; gelişen sağlık bilgi teknolojileri ve çözüm odaklı yaklaşımlarla birlikte örnek kamu hizmeti olma vizyonunu ileriye taşımak için çalışmaktadır.

Amaçları

MHRS, temel hedefleri arasında hastanelerde muayene öncesi bekleme süresi ile birlikte; hastane ve poliklinik önlerinde herkes için daha sakin ve huzurlu bir ortam sağlanması ve vatandaşların kendi zamanlarını doğru yönetmeleri amaçlanmaktadır. Hastanelerde kaynak kullanım ve dağıtımının ölçülmesinin yanında sağlık hizmetlerinde verim ve kalitenin artırılması ile; MHRS verilerinde sağlık politikalarının geliştirilmesine yardımcı olarak, hastanelerdeki hekim iş gücünün etkin kullanımını sağlanmaktadır.

Randevu Al A L O 1 8 2 E Nabız Harita

İletişim

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü

Bilkent Yerleşkesi

Adres: Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı 6001. Cad. No: 9 PK: 06800 Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 471 83 5051525354

E-Posta: mhrsyardim@saglik.gov.trmhrs@saglik.gov.tryardimmasasi@mhrs.gov.tr

Web: mhrs.gov.tr/

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü; sağlığın korunması ve geliştirilmesine yönelik eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütmek amacıyla …

Bir cevap yazın