Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Diş Hekimliği Fakülteleri / Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Murat Barıştıran tarafından, İstanbul Özel Diş Hekimliği Yüksek Okulu adı ile 1962 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

İstanbul Üniversitesi’nin öğretim üyelerinden Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak, Prof. Dr. Sıtkı Velicangil ve Prof. Dr. Suat İsmail Gürkan’dan oluşan denetim heyetinin teklifleri ile 1963 yılının Kasım ayında Şişli’deki binasında faaliyetlerine başlamıştır. İstanbul Özel Diş hekimliği Yüksek Okulu’nun ilk müdürü olarak Prof. Dr. Suat İsmail Gürkan göreve getirilmiştir.

İstanbul Özel Diş hekimliği Yüksek Okulu; Nişantaşı’nda bulunan yeni binasında 1965 yılında ilk mezunlarını bu binada vermiştir. 1965 – 1972 yılları arasında okul müdürlüğü’ne Doç. Dr. Oğuz Baz getirilmiştir. 1969 yılında değiştirilen Okul yönetmeliği ile eğitim – öğretim yılı 4 yıldan 5 yıla çıkarılarak staj sistemi uygulamaya geçirilmiştir.

İstanbul Özel Diş hekimliği Yüksek Okulu; 9 Temmuz 1971 tarihinde kanunla okul kamu malına dönüşmüş ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlanarak, adı Diş Hekimliği Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir. 1972 – 1978 yılları arasında Diş Hekimliği Yüksekokulu Müdürlüğü görevine yeniden Prof. Dr. Suat İsmail Gürkan atanmıştır.

Diş Hekimliği Yüksekokulu; 5 Ağustos 1976 tarihinden itibaren İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin öğretim ve sınav yönetmeliğine kabul edilerek eğitim sistemi güncellenmiştir. Diş Hekimliği Yüksekokulu Müdürlüğüne 15 Şubat 1979 tarihinde Prof. Dr. İlhan Çuhadaroğlu atanmıştır. Aynı yıl okul müdürü değiştirilerek, 1979 – 1980 tarihleri arasında Prof. Dr. Cengiz Oktay, 1980 – 1981 yılları arasında Prof. Dr. Faruk Or, 1981 – 1982 yılları arasında da Prof. Dr. Bülent Başaran okul müdürlüğü görevini yürütmüştür.

6 Kasım 1981 tarihinde çıkarılan Yüksek Öğrenim Kanunu ile İstanbul iktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olan Diş Hekimliği Yüksekokulu, 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulan Marmara Üniversitesi’ne bağlanarak Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adı ile eğitimine devam etmiştir. Eylül 1982 tarihinde ise Prof. Dr İlhan Çuhadaroğlu dekan olarak atanmıştır.

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2015 yılında 20.000 m2’lik fiziksel büyüklüğü ve teknolojik donanımları ile dünyanın sayılı diş hekimliği fakülteleri arasında yerini alarak; Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sağlık Yerleşkesindeki binasına taşınıp faaliyetlerine devam etmektedir.

Klinik Bilimleri
  • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı
  • Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı
  • Endodonti Anabilim Dalı Ortodonti Anabilim Dalı
  • Pedodonti Anabilim Dalı
  • Periodontoloji Anabilim Dalı
  • Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı
  • Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı
Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  • Akademik Kadro
İletişim

Adres: Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sağlık Yerleşkesi, Başıbüyük Yolu 9/3 34854 Başıbüyük, Maltepe / İstanbul

Telefon: 0 216 421 16 21

Çağrı Merkezi: 0 216 627 62 72

Web: dhf.marmara.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi; Türkiye’nin ilk Vakıf Üniversitesine ait Diş Hekimliği Fakültesi olarak 1996 …