Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Meslekleri / Mamografi Teknikeri

Mamografi Teknikeri

Mamografi Teknikeri alanında güncel bilgilerle birlikte uygulamalı araç – gereçleri ve diğer kaynaklarla desteklenen temel düzeyde edindiği bilgileri mesleki olarak değerlendirerek uygulamaktadır. Fizik prensipleri ile ilgili sahip olduğu temel bilgi ve becerileri kullanarak ilgili sağlık kurumları bünyesindeki radyoloji alanında mamografi ünitelerinde ilgili araç, cihaz ve teknikleri kullanarak hekimin gerekli gördüğü tanı ve tedavi süreçlerini bağımsız veya gerektiğinde hekim eşliğinde uygulamaktadır.

Mamografi Teknikeri Kimdir?

Mamografi Teknikeri; mamografi ünitesinin genel çalışma prensipleri doğrultusunda mamografi cihazı ile görüntüleme yapan sağlık meslek mensubudur.

Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mamografi Teknikerleri; hastaneler ve tıbbi görüntüleme merkezlerinde radyoloji uzmanının yönlendirmesi ile mamografi ünitesinde bulunan cihaz ve tüm ekipmanların kalite standartlarına uygunluğu başta olmak üzere kalibrasyonu, bakım ve onarımlarının zamanında yapılması için ilgililerin sorumluluğunda hazır hale getirmektedir.Mamografi Teknikeri

Mamografi Teknikeri, mamografi cihazı ve ilgili araç – ekipmanların işleyiş prosedürünü hastaya açıklayarak; göğüsün ünite içinde konumlandırması, hareketsiz hale getirerek uygun pozisyonlarda teşhis amacıyla tarama sürecini başlatmaktadır. Taranan alanı gözlemleyerek, video görüntüsü ve resim kalitesini iyileştirme, yoğunluğu veya kontrastı ayarlayarak grafisini çekmektedir. Mamografi teknikeri; film banyo/baskı ve elektronik kayıt gibi işlemleri gözden geçirip, değerlendirerek mamogramların kanser tanısı amacı ile pozitif ve negatif yönden uygun olup olmadığını belirlemektedir. Meme girişimsel işlemlerinin yapılması sırasında da uygulayıcı hekime yardımcı olan mamografi teknikerleri; radyasyon içeren bir işlem olduğu için hastaların ve sağlık personellerinin güvenliğini sağlamak amacıyla radyasyon güvenliği önlemleri ile koruma cihazları kullanmaktadır. Mamografi işlemi sonrasında çekilen mamogramlar ile birlikte raporların radyoloji uzmanının değerlendirmesi ve raporlamasını hazır hale getirmektedir.

Eğitimi

Üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2 yıllık önlisans programı Radyoloji olarak da bilinen Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünden, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri olarak mezun olanlar Mamografi Uygulamaları Sertifikası alarak Mamografi Ünitelerinde Mamografi Teknikeri olarak görev alabilmektedir. Radyoloji ve Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencileri Dikey Geçiş Sınavı ile Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Lisans Programlarına geçiş yapabilmektedir.

Çalışma Alanları ve Saatleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünden, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri olarak mezun olanlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Radyoloji Teknikeri” unvanı ile çalışabilmektedir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurumlarının Radyoloji Üniteleri ile Tıbbi Görüntüleme Merkezlerinde istihdam edilmekte olan Radyoloji Teknikerleri; gerekli olan sertifikalar ile Mamografi ünitelerinde hizmet verebilmektedir. Tıbbi Görüntüleme Teknikeri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi – ÖSYM, Kamu Personel Seçme Sınavı – KPSS‘ye göre Sağlık Teknikeri olarak atanabilmektedir.

Radyoloji alanında hizmet veren mamografi teknikeri çalışanlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlara bağlı olarak değişmekle birlikte 30 Ocak 2010 tarihinde 27478 sayılı “Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 5947 Sayılı Kanunun” madde 9 olan 19 Nisan 1937 tarihinde 3153 sayılı “Radyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanuna” eklenmesi ile ek madde 1 bendinin “iyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir” olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak belirtilmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

midwife

Ebe

Ebe, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi hazırlık eğitimi ile anne-babalığa ve doğuma …

Bir cevap yazın