Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Magill Forseps

Magill Forseps

Magill Forseps veya Magill Pensi; genellikle nazal ve oral entübasyon uygulamalarında kullanılan distal uçları yuvarlak delikli eğik makas şeklinde tıbbi alettir.

İrlanda asıllı İngiliz anestezist Sir Ivan Whiteside Magill tarafından; ilk önce laringoskopi sırasında endotrakeal tüpü gırtlak (larenks) içine ilerletmek amacıyla forseps kullanımını tanımlamıştır. Forseps daha sonra Magill‘in ismini almıştır.

Magill forsepsleri, nazotrakeal entübasyon, nazogastrik tüp yerleştirme, boğaza parçaların takılması ve çıkarılması, yabancı cisimlerin yutaktan (farinks) çıkarılması ve laringoskopik (Cormack-Lehane, C ve L) görünümde orotrakeal entübasyona yardımcı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Magill forsepslerinin tasarımı cerrahın sol eliyle laringoskopu kullanmasını ve forsepsleri herhangi bir manipülasyon anında sağ elinde kullanmasını sağlamaktadır. Forseps açıları cerrahın görüş hattının manipülasyon girişimi ile uygun şekilde hizalanmasını sağlayarak kolu gözden uzak tutmaktadır.

Magill forseps bazı durumlarda, laringoskop kanadı, gırtlak (larenks) bölgesinde sesi oluşturan iki ses plikası ile aralarındaki aralıktan oluşan kısımda (glottisi), ağız boşluğunu istila eden geniz (nazofarenks karsinoması) gibi, boğazın arkasındaki boşluluğun (orofarinks) sol ya da sağ tarafındaki bir kütleyi saptırmak için dili görüş hattından sapmak için, maksiller sinüs bölgesinde büyüme gibi durumlarda, bir kanül içine yerleştirilmiş sivri uçlu alet (stile) yardımı ile veya onsuz entübasyon gerekebilir ve bu da glottisin görselleştirilmesini engelleyebilmektedir.

Magill forsepsleri 15 cm – 18 cm – 20 cm – 25 cm gibi boyutlara sahip olup 121 santigrat dereceye kadar sterilizasyonu otoklav cihazında steril edilebilmektedir.

Magill Forseps

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Hemostatlar

Hemostatlar

Hemostatlar, Hemostatik Forseps yada Artiyel Forseps; cerrahi kanamayı sıkıştırarak kontrol altına alan cerrahi operasyonlarda kullanılan …