Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Laringoskop

Laringoskop

Laringoskop; gırtlağın (larenks) görülmesini sağlarken, hava yolunun açılmasına yardımcı olan iki kısımdan oluşan entübasyon için kullanılan tıbbi alettir.

Laringoskop kelimesi, latince’de; Larenksgırtlak, skopbakmak kelimelerinin birleşmesi ile oluşmaktadır.

1800’lü yılların başında Alman Dr. Philipp von Bozzini ve Fransız Dr. Garignard de la Tour, ağız boşluğunun arkasında kalan kısım olan orofarinks ve dil kökü ile yemek borusu başlangıcı arasında kalan yutağın alt kısmındaki hipofarenks muayenesinde ağız aynalarını kullanmışlardır. 1830 yılında İngiliz Dr. Benjamin Guy Babington laringoskop’a “glottiscope” adını vermiştir.

1854 yılında, İspanyol müzik hocası Manuel Patricio Rodríguez Garcia sesin meydana gelişini anlamak için, ağız içine konan küçük bir aynadan yansıyan nefes borusunun ağzı glottis ve larenks adı verilen gırtlak önündeki başka bir aynada gören ilk kişi olmuştur. Garcia, kullandığı ışık kaynağı yerine, alın aynasından veya masa lambasından yansıyan elektrik ışığını doğrudan iki aynayı kullanan bir araç geliştirerek tüm fonksiyonları gözlemleyerek, bulgularını 1855 yılında Londra Kraliyet Cemiyeti‘nde sunmuştur. Manuel Garcia, şarkı sesinin üretilmesi ile bağlantılı hareketlerle ilgileniyor ve laringoskop’un tıp için önemini öngörmemesine rağmen; Königsberg Üniversitesi, kendisine onursal doktor derecesi vermiştir.

Laringoskop İcadı

Tüm nefes borusu ağzı ve gırtlak gözlemleri, 23 Nisan 1895 tarihinde Alman Dr. Alfred Kirstein ilk kez ses tellerinin görselleştirilmesini aynalar kullanarak tarif etmiştir. Kirstein, özofagoskop aleti kullanarak, ilk laringoskop’u icat ederek, otoskop adını vermiştir.

1913 yılında, endoskopi‘nin babası olarak anılan larengoloji uzmanı Amerikalı Dr. Chevalier Jackson, nefes borusu olan trakea‘nın boru takma işlemi entübe edilmesinin bir aracı olarak doğrudan laringoskop kullanımı için başarı oranını bildirerek tanımlayan ilk kişi olmuştur. Jackson, Kirstein tarafından kullanılan proksimal ışık kaynağı yerine, distal ucunda bir ışık kaynağına sahip yeni bir laringoskop bıçağı tanıtmıştır. Bu yeni bıçak, operatörün endotrakeal tüp veya bronkoskop‘un geçişine yer açmak için kaydırılabileceği bir bileşen tasarlamıştır.

1913 yılında, New York Bellevue Hastanesi‘nden Amerikalı anestezi uzmanı Dr. Henry Harrington Janeway, geliştirdiği başka bir laringoskop kullanarak elde ettiği sonuçları yayınlamıştır. Trakeal entübasyon amacı için tasarlanmış bir laringoskop geliştiren Dr. Janeway; Dr. Jackson’ın cihazına benzer şekilde tasarladığı aletinde distal bir ışık kaynağı ile sapın içine pilleri dahil ederek tasarımın başarısı daha sonraki yıllarda ameliyatlarda kullanılmasını sağlamıştır. Dr. Janeway, laringoskop ve trakeal entübasyonun anesteziyoloji pratiğindeki yaygın olarak kullanımını sağlamıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kocher Forseps

Kocher Forseps

Kocher Forseps; 1909 yılında Nobel Ödülü sahibi İsviçreli cerrah Emil Theodor Kocher‘ın doku içinde derin …