Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Kuru İğneleme

Kuru İğneleme

Kuru İğneleme, Kuru İğne Tedavisi, Miyofasiyal Tetik Noktası Kuru İğneleme ya da kas içi uyarımı kullanıldığında Intramusculer StimulationIMS olarak bilinmektedir. Ameliyatsız ve ilaçsız ağrı tedavi yöntemi olup nöropatik ağrının tedavisi için geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarından biridir.

Bölgesel kas grubu ile farklı bölgelerde bulunan kas grubunda saptanan tetik noktalar ve bu noktaların elle dokunularak yapılan muayenesi ile ortaya çıkan ağrı tablosuyla beraber eklem dışı romatizma veya bölgesel ağrı sendromunda miyofasiyal ağrı sendromu adı verilen bölgelerde ağrı dahil olmak üzere kas ağrısının tedavisi için çeşitli uzunlukta ve çok ince filiform iğneler veya içi boş çekirdekli hipodermik iğneler kullanılmaktadır.

Kuru iğne tedavisi çıkış esasına göre miyofasiyal tetik noktalarını tedavi etmek için kullanılması ile birlikte; bağ dokusu, sinirsel rahatsızlıklar ve kas rahatsızlıkları için de sık olarak kullanılmaktadır.

Kas ağrısı için kuru iğneleme tedavi yöntemi, günümüzde etkin olarak kullanılmasına rağmen bilimsel olarak fikir birliği bulunmamaktadır. Klinik araştırmaların bazıları, kas ağrıları için kuru iğne tedavisi etkili bir tedavi olduğunu öne sürerken; bir diğer araştırma çalışmaları ise kişinin hastalığı için kanıtlanmış tedavi edici bir etkisinin olmamasına rağmen, kuru iğne tedavisi aldığında kendisini iyileştirdiği algısı oluşmuş ancak uygulama sonrası hiçbir fayda sağlanamadığı görülmüştür. Kuru iğne tedavisinin etkinliği hakkında dünyada net sonuçlar elde edebilecek büyük ölçekli detaylı klinik çalışmaları bulunmamakla beraber, yeterli düzeyde değildir.

Kuru iğneleme” terimi ile beraber tedavisi ve tekniğin öncüsü Amerikalı Dr. Janet Graeme Travell; Miyofasiyal Ağrı ve Disfonksiyon: Tetik Nokta Kılavuzu (Myofascial Pain and Disfunction: Trigger Point Manual) adlı kitabında, tetikleme noktası tedavisi yaparken iki hipodermik iğne tekniğini ayırt etmek için “kuru iğneleme” terimini kullanmıştır. Dr. Travell‘ın açıkladığı iki teknik; lokal anestezik enjeksiyonu ve bir solüsyon enjekte edilmeden hipodermik bir iğnenin mekanik kullanımı olarak belirtmiştir.

Kuru iğneleme tekniği, geleneksel ve batıdaki tıbbi akupunktur uygulamalarına dayanmaktadır. Teknik, geleneksel Çin akupunkturu ile hiçbir ilgisi olmayan modern bir batı tıbbi yöntemdir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Apiterapi

Apiterapi

Apiterapi; arı ve arı ürünleri olan bal, arı sütü, arı poleni, arı zehiri, apilarnil, balmumu …