Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Küresel İyot Eksikliği Günü

Küresel İyot Eksikliği Günü

Küresel İyot Eksikliği Günü veya Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü; iyotun yeteri kadar kullanımı ve sonuçları konusunda farkındalık yaratma ve vurgulanması için her 21 Ekim günü tüm dünyada etkinlikler düzenlenmektedir.

İyot; tiroid hormonları, tiroid bezi tarafından salgılanan, tirozin aminoasitlerinden üretilen, iyot atomları içeren hormon olan, tiroksinT4 ve triiyodotironinT3 sentezi için tüm insanların normal gelişimi ve iyiliği için gerekli olan bir mikro besindir. Normalde yetişkin bir bireyin 100 – 150 mikrogram, hamile ve süt veren annelerin 200 – 250 mikrogram, çocukların 50 – 120 mikrogram civarında iyot alması önerilmektedir. İyot eksikliği ve bozuklukları olarak bilinen çeşitli sağlık ve gelişimsel sonuçlara yol açmaktadır. İyot eksikliği, önlenebilir zihinsel geriliğin önemli bir nedeni olarak görülmekle beraber; özellikle hamilelik ve erken çocukluk dönemlerinde zarar vermektedir. İyot yetersizliği, tiroid hormonu salgılanmasındaki yetersizlik sonucu kretinizm adı verilen zihinsel, bedensel gelişimde durma ve cücelik ile zeka geriliği, fiziksel, motor geriliği gözlenmekle beraber; ölü doğum ve düşüklere neden olabilmektedir. Hafif iyot eksikliği bile önemli bir öğrenme yeteneği kaybına neden olabilmektedir.

İyot eksikliği bozuklukları dünya üzerinde önemli bir halk sağlığı problemi olarak görülmektedir. Günümüzde, dünya nüfusunun üçte biri oranında iyot eksikliği bozuklukları riski altındadır. Dünya Sağlık Örgütü‘nün verilerine göre, yaklaşık 54 ülke iyot eksikliğine sahip olarak gösterilmektedir.

Dünyada iyot eksikliğinin önlemesindeki yaygın olarak kullanılan en etkin ve ucuz yöntem tuzların iyotlanması olarak belirtilmektedir. Dünyada birçok devletin uyguladığı tuzların iyotlanması politikası Türkiye’de 1994 yılında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliği ile “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” kapsamında başlatılmış olup; 1998 yılında hazırlanan tuz tebliği ile tüm sofra tuzlarının iyotla zenginleştirilmesi sağlanmıştır.

Tüm dünyada toplumu iyot kullanımı ve etkinliği konusunda bilgilendirerek, farkındalık oluşturmak amacıyla 21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü olarak kutlanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Günü; Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından, zihinsel sağlık sorunlarının toplumdaki farkındalığını artırmak …