Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Hastalıklar / Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer HastalığıKOAH; solunum yollarında geri dönüşümü olmayan ve kalıcı olarak daralması ile oluşan bir akciğer hastalığıdır.

KOAH‘da nefes alıp vermekte oldukça fazla efor sarfedilmesine ve nefesin tıkanmasına yol açmaktadır. KOAH‘ın belirtileri arasında; nefes darlığı ile başlayan, öksürük ve balgam gibi durumlarla devam eden; fiziksel aktiviteler sırasında belirtileri daha şiddetli görülmektedir. Ağır KOAH vakalarında istirahat sırasında dahi nefes darlığı hissedildiği görülmektedir.

KOAH; Dünya Sağlık Örgütü‘nün verilerine göre dünyada en yaygın görülen 4. ölüm sebebi ve her yıl 3 milyon kişinin ölümüne yol açmaktadır. Türkiye’de 3. ölüm nedeni olarak görülmektedir. KOAH en yaygın olarak % 80’in üzerinde sigara kullanıcılarını etkilemekle beraber 20 yıldan daha uzun bir süre sigara kullanmış olan kişilerde sık olarak görülmektedir. Pasif olarak sigara dumanına maruz kalan, iç ve dış ortam hava kirliliği, çeşitli gaz ve mesleki olarak kimyasal maddeler maruz kalanlar da, KOAH gelişimi için önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de KOAH yeterince bilinmemekle beraber, teşhis edilmemekte ve teşhis edilenlerin de etkili bir şekilde tedavi gerçekleşmemektedir. Gelişmiş ülkelerin bir çoğunda KOAH vakalarının sadece % 35’i civarında tanı konulabilmiş durumdadır. Türkiye’de ise hastaların sadece % 9’una KOAH tanısı konulduğu tespit edilmiş olup; genel olarak 40 yaş üzeri erişkinlerde görülmektedir.

KOAH Solunum Fonksiyon Testleri

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, normal röntgen çekimleriyle görülmeyen; zaman içinde gelişerek ortalama 30 -40 yıl gibi bir sürede solunum yolu iltihaplanması, daralması, tıkanması ve yara oluşumlarına neden olarak ortaya çıkmaktadır. KOAH, hekiminizin uygulayabileceği solunum fonksiyon testleri ile teşhis edilmektedir.

Bir çok hastalığın yaşamını yitirme hızlarındaki değişim incelendiğinde, diğer hastalıklarda önde gelen yaşamını yitirme nedenlerinde ciddi bir düşüş olmasına rağmen KOAH yaşamını yitirme konusunda % 150’lik bir artış görülmektedir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının önlenmesi esası ile beraber, KOAH tanısı konulduktan sonraki aşamada; hasta ve hasta yakınları hastalık hakkında geniş bilgilendirilmelidir. Hastanın tedaviye aktif olarak katılımı sağlanmalı ve olabildiği kadar yaşam kalitesini yükselterek yaşamını sürmeye yönlendirilmelidir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hastalıklar

Hastalıklar

Hastalıklar, organizmanın içinde yapısal ve işlevsel anormalliği ya da düzensizleşmesi anlamına gelmektedir. Hastalıkları inceleyen bilim …