Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Kozmetik Yönetmeliği

Kozmetik YönetmeliğiKozmetik Kanunu, Avrupa Birliği Kozmetik Mevzuatının Konsey Direktifleri ile Komisyon Kararının ilgili maddelerine dayanılarak 23 Mayıs 2005 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliğin amacı; kozmetik ürünlerin, yanılmaya yol açmamasının yanında sağlığa zarar vermeyecek şekilde anlaşılabilir bilgilerle tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır. Yönetmeliğin amaçları arasında sahip olmaları gereken teknik nitelikler; ambalaj bilgileri, bildirimleri, piyasaya arz edilmeleri, piyasa gözetim ve denetimlerinin yanı sıra; üretim yeri denetimleri sonrasında alınması gereken tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Yönetmelik insan vücudunun epiderma, tırnak, kıl, saç, dudakdış genital organ gibi değişik dış kısımları; bununla birlikte diş ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış ve amaçları arasındadır. Aynı zamanda yönetmelikte; belirtilen kısımları temizleme, koku verme, görünümünü değiştirme başta olmak üzere; tüm vücut kokularını düzeltme, koruma veya iyi durumda tutma olan tüm preparatlar ve maddelerinin yanı sıra; bunların sınıflandırılması, ambalaj bilgileri ve denetimlerine ilişkin esasları kapsamaktadır.

Kozmetik Yönetmeliği

Kozmetik Yönetmeliği 24 Mart 2005 tarihinde 5324 sayılı Kozmetik Kanununun 7’nci maddesine dayanılarak; Avrupa Birliği Kozmetik Mevzuatının; 76/768/EEC sayılı Konsey Direktifleri ile 96/335/EC sayılı Komisyon Kararına paralel olarak hazırlanmıştır.

Kozmetik Yönetmeliğinde geçen; bitmiş kozmetik ürün, boyar maddeler, ciddi istenmeyen etki, geri çağırma, istenmeyen etki, iyi imalat uygulamaları ile birlikte karışımı, koruyucuları, kozmetik ürün ve bileşenlerini ifade etmektedir. Yönetmelikte Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu başta olmak üzere imalat işlemi, madde, kimyasal element ve bileşikleri; nanomateryal ile birlikte kozmetik ürünü kullanan tüketici veya profesyonel olarak uygulayan kişileri ifade etmektedir. Yönetmelikte kozmetik ürünlerin ticari faaliyet yoluyla, bedelli veya bedelsiz olarak dağıtımının yanında; tüketim veya kullanım için yurt içi piyasaya sağlanması, prototip, uv filtreleri, piyasadan çekmenin yanı sıra; International Nomenclature Cosmetic Ingredients – INCI, Cosmetic, Toiletries and Fragrances Association – CTFA“, “Color Index” ile uluslararası kozmetik ürün bileşenleri terminolojisi, Amerika Birleşik Devletleri Kozmetik Üreticileri Birliğinin derlemiş olduğu kozmetik ürün bileşenleri sözlüğünü ve uluslararası Boyar Madde Renk İndeks numarasını ifade etmektedir.

Kozmetik Yönetmeliği

kozmetik

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Halkın Sağlık Eğitimi Yönetmeliği

Halkın Sağlık Eğitimi Yönetmeliği

Halkın Sağlık Eğitimi Yönetmeliği; toplumu oluşturan bireylerin sağlık bilinci ve davranışlarını geliştirerek, sağlıklarını koruyabilmek amacıyla …

Bir cevap yazın