Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Tedaviler / Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi, insan vücudundaki yapıların kökenini oluşturan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler; insan vücudunda bulunan her dokuyu inşa etme yeteneğine sahip olup, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kök hücre çalışmaları, ilk olarak 1960’lı yıllarda hemapoetik kök hücrelerin keşfi ile başlamıştır. Kök hücre alanında yapılan çalışmalar, elde edilen olumlu sonuçlar neticesinde günümüzde de gelişerek devam etmektedir.

Kök hücreler, yalnız bir türe özgü olan hücre tiplerine farklılaşma yeteneğine sahip olup; iki tane tanımlayıcı özelliği ile sürekli kendini yenileme ve özel yetişkin hücre tipinde farklılaşma yeteneğine sahip olarak görülmektedir.

İki ana kök hücre sınıfı bulunmaktadır; yetişkin vücutta herhangi bir hücre haline gelebilen pluripotent adı verilen canlıyı oluşturan özelleşmiş tüm hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğindeki henüz farklılaşmamış hücreler ve daha sınırlı bir hücre popülasyonu olmakla sınırlı olan multipotent adı verilen özelleşmiş hücre grupları oluşturulabilen kök hücrelerdir.

Kök Hücre Tedavileri

Kök Hücre Tedavilerinde; hücre kaynakları, özellikleri, farklılaşması ve terapi amaçlı terapötik uygulamalar tartışılmaktadır. Kök hücreler doku yenilenmesi ve onarımı için büyük bir potansiyele sahip olup; tam olarak terapötik potansiyellere ulaşılmadan önce biyolojileri, manipülasyonları ve güvenlikleri hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi, kişinin kendisinden ya da uyumlu, yarı uyumlu olan donörlerden alınan kök hücre; hastaya nakledilerek, hasarlanan hücre, doku ve organlarının yenilenmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Kök Hücre Tedavisi, geçmişte sadece kemik iliğinden alınan kök hücreler uygulanabilirken; günümüzde vücut dolaşımındaki, periferik adı verilen çevresel kan ve kordon kanından da alınabilmektedir. Yine son yıllarda, embriyonik kök hücre adı verilen yumurtadan ve yağ dokusundan kök hücre elde edilebilmektedir.

Beyin ve sinir hastalıkları, kalp hastalıkları ve kemik iliği tedavilerinin yanı sıra; bilimsel araştırmalardan çıkan sonuçlar neticesinde ilerleyici ya da artarak ilerleyen giderek progresif hastalıklar olan alzheimer, parkinson hastalıkları ile beraber; omurilik yaralanmalar ve beyin ve damar tıkanıklarına bağlı olarak gelişen inme gibi birçok nörolojik hastalıkların tedavi amacıyla da kök hücre tedavisinde önemli gelişmeler uygulanmaktadır.

Kök hücrelerin yeni keşfedilen birçok özelliği sayesinde önümüzdeki yıllarda birçok hastalığın iyileştirici tedavilerinde araştırmaların devam ettiği; kök hücre tedavileri, hastalıklarda etkili ve sorulara verilen yanıtların her geçen gün içeriği artmakta olduğu görülmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon, periferik adı verilen çevresel ve santral sinir sisteminin hasar gördüğü durumlarda gerekli olan …