Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Kocher Forseps

Kocher Forseps

Kocher Forseps; 1909 yılında Nobel Ödülü sahibi İsviçreli cerrah Emil Theodor Kocher‘ın doku içinde derin olan bir kanamayı yakalamak için tasarlamış ve Kocher ismini almış cerrahi bir alettir.

Forseps bıçakların enine çentikleri bulunan; bıçağın terminal ucu gibi, diğeri oluk olan, cırcırlı mekanizması sayesinde toplanan yapıyı sabitleyerek alet kilitlenmektedir. Forseps’in düz ve kavisli çeşitleri bulunmaktadır.

Arter forsepsleri veya hemostatik forsepslerin temel konsepti, kanama damarlarının cerrahi işlemi sırasında cerrahi alanın kuru ve temiz kalmasını sağlayarak, hastanın aşırı kan kaybını önlemektedir. Kocher forsepsin işlevi ; özellikle doku içinde derin olan kanamayı yakalamak için tasarlanmış olup; taban veya kafa derisi gibi sert yapılarda da sık olarak kullanılmaktadır. Forseps kanamalı yapıyı sıkı olarak yakalayarak tıkanmasını sağlayarak hava almasını engellemektedir. Dişli olması nedeniyle yapıyı sıkıca kavramakta ve böylece doku kaymamaktadır.

Dr. Emil Theodor Kocher, forseps ile tiroid bezinin bir yarısının ameliyatla çıkarılması; hemitiroidektomi veya subtotal sırasında tiroid kenarlarını tutmak için tasarlamıştır. Forseps sayesinde; tiroid dokusunun kesip çıkarılma eksizyon gerçekleştiğinde kalan doku kanama olasılığı düşmektedir. Sert yapıları tutacak şekilde tasarlanan forsepsler, menisküs’ün ameliyatla çıkarılması; menisektomi, diz eklemini yayan bağ dokusu olan fibröz yapıya sahip bir yapının tutulması için kullanılmaktadır. Cerrah tarafından kaburga alınması işlemi olan, rezeksiyonu sırasında kaburga tutmak için, böbrek veya dalakta tutunma veya destek almasını sağlayan pediküllerini tutmak için kullanılmaktadır. Meme kanseri tedavisinde memenin tamamının ve koltuk altı lenf bezlerinin büyük bir bölümünün çıkarılması olan radikal mastoidektomi sırasında damarları yakalamak için kullanılmaktadır. Rahmin (uterus) tümden çıkarılması histerektomi sırasında forseps rahim arterini tutmak için kullanılmaktadır.

Kocher forsepsleri, düz ve kavisli tüm yaş gruplarına uygulanan avuç içini kavrayabilen, pediatrik yaş grupları içinde 140 mm (5 inç) uzunlukta çeşitleri bulunmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Bistüri - Neşter

Bistüri – Neşter

Bistüri veya Neşter; genellikle tıbbi amaçla cerrahi ve anatomik diseksiyon sırasında kesim yapmak için kullanılan …