Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Hastalıklar / Klostrofobi

Klostrofobi

Klostrofobi, genel olarak Anksiyete Bozukluğu olarak sınıflandırılmakta olup; kapalı yer korkusu gibi birçok uyaran durumlar tarafından tetiklenerek, Panik Atak ve Agorafobi travma ile sonuçlanabilmektedir.

Fransızca claustrophobie, “kapalı yer korkusu” sözcüğünden gelen; Latince claustrumkapalı yer” Yunanca phóbos φόβοςkorku”kelimelerinden türemiştir.

Klostrofobi hastalığının tek bir nedeni bulunmamakla birlikte; birçok nedeni bulunmaktadır. Genel olarak çocukluk veya ergenlik dönemlerinde yaşanmış olaylar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bireylerin çocukluk dönemlerinde cezalandırmak için kilitli bir odaya kapatılması, bir film, gördüğü bir kabustan etkilenmesi neticesinde veya çocuklukta ailesinde klostrofobi hastası olan bireyler varsa; aşırı kaygılı olması, korkularını kontrol edememeleri gibi durumlardan etkilenerek meydana gelebilmektedir. Klostrofobi için zemin hazırlayan etkenler; içine kapanma, ebeveynlerden ayrılmama hali, korku gibi durumlar oluşabilmekte olup, yetişkinlik döneminde de görülebilmektedir.

Bireyler genel olarak bir yerde kapalı alanda kalma korkusu olup; küçük ve kilitli odalarda kalma, küçük yerler, asansör, uçak, tren, araba, tünel, mağara, bodrum kat, kısıtlama, kapalı mekanlar ve kalabalık yerlerde kısa ya da uzun süreli kalmaktan; kuaför sandalyesi gibi önemsiz görülen birçok şey kişiye ciddi şekilde kaygı bozukluğu yaratmaktadır. Aşırı gergin ve kaygılı bir yaşam süren klostrofobi vakaları, yaşamlarını da bu duruma göre ayarlamaktadır. Yaşanılan fobinin ciddiyeti ve derecesi her bireyde farklılık göstermekte olup; toplumda çoğu insanda genellikle kapalı alan korkusu bulunmasının yanı sıra, bu durumun aşırı şiddetli görülmesi ise klostrofobi olarak adlandırılmaktadır.

Belirtileri

  • Ağlama krizleri
  • Bayılma hissi
  • Çarpıntı
  • Havasız kalma hissi
  • Karıncalanma
  • Nefes darlığı
  • Terleme
  • Titreme
  • Uyuşma

Tedavisi

Fobiler psikolojik rahatsızlıklar sınıfına girmekte olup; bireyin yaşamını olumsuz yönde etkileyerek, yaşamlarını kısıtlamaması için alanında uzman olan psikolog ya da psikiyatrist unvanına sahip olan hekimler tarafından tedavi edilmeleri gerekmektedir. Fobiler genellikle tedavi edilebilmekte olup; hastalık sahibi bireylerin rahatsızlıklarını kabul edip, uyum ve isteği tedavi edilebilmeleri için önem taşımaktadır.

Tedavi öncesinde kapalı alan korkularının hangi dönem başladığı, korkuya neden olan faktörler, belirtiler ve hangi sıklıkta olduğu uzman tarafından araştırılmaktadır. Genel olarak psikoterapi yöntemi uygulanan tedavilerde; korkuya neden olan durumların giderilmesi, azaltılması ve sonlandırılması amaçlanmaktadır.

Uzman tarafından bireylerin korkularını yenmesi için korku durumlarıyla yüz yüz gelmeleri sağlanmakta olup; terapi sırasında korkuyu yenebilme, yüz yüze gelme, kaygılarla mücadele, nefes alma teknikleri, gevşeme egzersizleri ve düşüncelerin kontrol altına alınma çalışmaları yapılmaktadır. Klostrofobi vakalarında bazı durumlarda, depresyon veya kaygı bozukluğu neden olabilmekte olup; terapiye ek olarak ilaç tedavisi uzman kişi tarafından önerilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hastalıklar

Hastalıklar

Hastalıklar, organizmanın içinde yapısal ve işlevsel anormalliği ya da düzensizleşmesi anlamına gelmektedir. Hastalıkları inceleyen bilim …