Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Kızılay Haftası

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası Türk Kızılayı genel merkezi başta olmak üzere tüm şubeleri ile birlikte; Türkiye genelinde bulunan okullarla beraber 29 Ekim4 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Türkiye genelinde Türk Kızılayı ve tüm şubeleri tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanan haftada Türk Kızılayı’nın kuruluş amacına uygun olarak; yürüttüğü insani yardım faaliyetleri özellikle öğrenciler, gençler ve kamuoyuna anlatılarak, Türk Kızılayı’na ve gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerine yönelik farkındalık yaratılmaktadır.

Kızılay haftası kutlamaları kapsamında öncelikli olarak faaliyet alanlarına ilişkin yaptığı çalışmalar ve ilkelerine dair gençleri bilgilendirmek amacıyla; Türkiye genelinde tüm okullarda tanıtımlar yapılarak; şiir, kompozisyon ve benzeri yarışmalar düzenlenmektedir.

Türk Kızılayı

Türk Kızılayı savaş alanında yaralanan veya hastalanmış askerlere hiçbir ayrım gözetmeden yardım etmek amacıyla 11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adı ile kurulmuş olup; 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti“, 1923 yılında “Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti“, 1935 yılında “Türkiye Kızılay Cemiyeti” ve son olarak 1947 yılında günümüzde de kullanılan “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır. Kuruluşa “KIZILAY” adını büyük önder Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk vermiştir.

Türk Kızılayı Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephenin gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastane, hasta taşıma servisleri, hastane gemiler, kendi bünyesinde yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanlarında yaralanan ya da hastalanan Türk ordusu ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmaktadır.

Türk Kızılayı‘nın temel amacına uygun olarak; her nerede olursa olsun bulunduğu yerde görülür ise, hiçbir şekilde ayrım yapmaksızın insanın acısını önleme veya hafifletmeye çalışarak; insanların hayatını ve sağlığını koruyarak, kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı sağlayarak; dostluk, saygı, işbirliği ve sürekli olarak barışı getirmeye çalışmaktadır. Türk Kızılay’ı ihtiyaç anında dayanışma, ıstırap anında eşitliği, savaşın en kızgın anında insancılığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

Proaktif bir kurum olan Türk Kızılayı; afet ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlayarak, toplumun yardımlaşmasını geliştirmekte, güvenli kan teminini gerçekleştirebilmek ve zarar görebilirliği azaltmaktadır.

Türk Kızılayı Türkiye ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanında olan kuruluş olarak görülmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Menopoz Günü

Dünya Menopoz Günü; Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Menopoz Topluluğunun tüm dünyadaki kadınların menopoz ve …