Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Tedaviler / Kemoterapi Uygulamaları

Kemoterapi Uygulamaları

Kemoterapi uygulamaları genel olarak günübirlik olarak 1-3 ve 6 saat aralığında uygulanmaktadır. Hastalara ilaçlar damar yolu ile uygulanmakla beraber; kemoterapi uygulamalarına bağlı olarak bulantı, kan sayımında düşme, kusma, saç dökülmeleri gibi yan etkileri önlemeye yönelik tedavi öncesinde kemoterapiye hazırlık aşamasında hastaya ilk haftasında evde alınması için ilaçlar verilmektedir.

Kemoterapi uygulamaları öncesinde Medikal Onkoloji Uzmanı ve Kemoterapi Hemşiresi tarafından ayrıntılı hasta bilgilendirmesi ile beraber ilgili gerekli olan bilgiler içeren bir kitapçık hastalara verilmektedir.

Tedavi süresi boyunca önceden belirlenmiş olan program düzeninde tedavinin etkisi ve yan etkileri kontrol muayenelerinde takip edilmektedir. Tedavi süresi boyunca hastadan hastaya değişkenlik gösteren tedaviler de, birkaç gün dışında genellikle günlük işlerine devam edebilmektedirler.

Hastaların cerrahi tedavi öncesi uygulanan kemoterapiye (neoadjuvan), cerrahi sonrası uygulanan kemoterapi (adjuvan) denilmektedir. Cerrahi tedavi öncesi kemoterapide hasta tümör cerrahisine daha iyi hazırlanması amaçlanmakta olup; cerrahi tedavinin etkinliğinin artırılması sağlanmaktadır. Cerrahi sonrası kemoterapi ise görüntüleme yöntemleri ile saptanamayan mikroskobik düzeydeki tümör hücrelerini ortadan kaldırılması hedef alınmaktadır.

Hastanelerin Medikal Onkoloji Bölümümü ve Onkoloji Merkezlerinde genel olarak en güncel yöntem, cihaz ve ekipmanlar ile cerrahi öncesi yada sonrası kemoterapi, immunoterapi veya hedefe yönelik tedavilerle, kemoterapi koltuklarında oturur pozisyonunda ya da gerekli olan hastalar için yataklı ünitelerde de tedavi yapılabilmektedir. Kemoterapi ilaçları uzman eczacılar tarafından, özel kabinlerde hazırlanmaktadır. Tedaviler medikal onkologların denetiminde, kemoterapi hemşireleri tarafından uygulanmaktadır.

Kemoterapi Uygulamaları 

Sindirim sistemi kanserlerinde kemoterapi uygulaması pek çok hastada karına torba takılmadan rektum tümör kemoterapileri yapılmaktadır. Yemek borusu (özafagus) kanserleri, mide, bağırsak, safra yolları ve pankreas kanserleri kemoterapileri hastaların yaşam kalitesini arttırmakla beraber en güncel tedavi protokolleri uygulanmaktadır.

Meme kanseri kemoterapisinde hedefe yönelik kemoterapi uygulamaları gerçekleştirilmekte olup, kemoterapi ye uygun hastada biyolojik tedavi ve/veya hormonal tedaviler eklenerek uygulanmaktadır.

Hematolojik onkoloji kapsamındaki tüm kanserler, baş boyun, merkezi sinir sistemi kanserleri jinekolojik ve ürolojik tüm kanserler ve akciğer kanseri, tüm toraks kanserleri kemoterapi ile kanser türlerine göre tedavi edilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon, periferik adı verilen çevresel ve santral sinir sisteminin hasar gördüğü durumlarda gerekli olan …