Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Kayropraktik

Kayropraktik

Kayropraktik, kas iskelet sinir sistemini düzenlemek amacıyla; omurga, kemik ve kaslara müdahale etmeyi kapsayan tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemidir.

Kayropraktik, İngilizce: “Chiropractic“, Yunanca: “cheiropraktikí“, “chiroel” + “praktikósile yapılan“, “el ile yapılan” tedavi anlamına gelmektedir. El ile yapılmakta olan bu tedavinin temelinde “omurga manipülasyonu” oluşturmakla beraber, “manipülasyon tedavisi” olarak da bilinmesinin yanı sıra; halk arasında “çekme” olarak bilinen tedavinin bilimsel ve daha komplike olarak uygulanan alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamasıdır.

Uygulama ilk olarak 1895 yılında Kanadalı kayropraktist Daniel David Palmer tarafından 17 yıl işitme problemi yaşayan bürosunun bulunduğu binada bir işçi olarak çalışan Harvey Lillard‘ın omurgasına uygulayarak işitme kaybını tamamen yok olmasını sağlamıştır. D.D. Palmer, yakın arkadaşı olan Rahip Samuel Weed‘den keşfettiği uygulamanın ismi için yardım istemiş ve Kayropraktik ismini vermesinde yardımcı olmuştur. D.D. Palmer, 1896 yılından itibaren kayropraktik uygulamasıABD‘nin Iowa eyaletine bağlı Davenport‘ta açtığı okul olan “Palmer College of Chiropractic” eğitimler vermeye devam etmektedir.

Uygulamanın bilimselliği konusunda bazı veriler yararları olduğu gösterilirken bazı veriler de iddia edildiği kadar etkili olmadığı ve metodun desteklenmesiyle beraber bilimin gerektirdiği şüpheci tavır; eğitim ve uygulamacıları arasında oluşmasına rağmen, günümüzde 100’ün üzerinde ülke metodu kabul ederek uygulamaktadır.

Kayropraktik

Kayropraktik Uygulaması Kullanımı 

Kayropraktik uygulaması; omurgakasiskelet sisteminin biyomekanik bozuklukları ve bunun sinir sistemi üzerinde oluşturduğu sorunları önlemesiyle ilgilenen destekleyici bir uygulama alanıdır. Uygun görülen hastalarda normal mekanik hareketliliğini yitirmiş eklemleri el ile uygulanan teknik ve metotlarla düzeltme işlemidir.

Spinal manipülasyon terapileri vücut ekseni içinde aksiyel adı verilen ikinci servikal omur ve apendiküler iskelet sistemi olarak adlandırılan 126 kemikten oluşan alt/üst ekstremite kemiklerde kırık/çıkık olmayan, kemik zayıflatıcı hastalıkları olmayan, onkoloji hastası olmayan hastalar da uygulanmamasının yanında; cerrahi girişim gerektirmeyen kas ve iskelet sisteminin biyomekanik ağrı sendromları ve hareket bozukluklarında kayropraktik uygulamalar kullanılmaktadır.

Kayropraktik yaklaşımı ile yapılan ameliyatlık boyut da olmayan lomber disk hernisi adı verilen bel fıtıkları başta olmak üzere; omurganın arka tarafında yer alan omurları birbirine bağlayan faset eklem problemleri ile beraber; omurgaların motor hareket bozukluklarında, omurga ile pelvis adı verilen leğen kemiği bağlantısının yanı sıra; boyun kaynaklı baş ağrılarında, mekanik boyun ağrılarında, kol – bacak ağrısı, uyuşma ve kuvvet kaybına neden olabilen sinir kökü sıkışmasında, sırt ağrılarında, akut ve kronik bel ağrılarında yapılan çalışmalara dayanarak orta ve yüksek derecede uygulanmaktadır. Kayropraktik uygulaması kanıta dayalı olarak yaş sınırı olmamakla birlikte; tedavinin yapılması zor olan durumlarda ve hastaya neden olacağı düşünülen zararlar söz konusu olduğunda uygulanan tedavi durdurulmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında, standartlarda öngörülen şartları sağlayan ve Bakanlığın ilgili birimlerince uygulama yetkisi verilen hekim ve hekim gözetiminde sertifikalı sağlık meslek mensupları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Müzik Terapi

Müzik Terapi

Müzik Terapi, özel eğitim ve rehabilitasyon amacıyla; müziğin etkisini, melodi, ritim ve enstrüman birlikteliği ile …

Bir cevap yazın