Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

John Hunter

John Hunter;  (Doğum 13 Şubat 1728, Lanarkşhire, İskoçya – Ölüm 16 Ekim 1793, Londra, İngiltere) Patolojik Anatominin kurucusu İskoçyalı Cerrah ve Tıp bilim insanı.

Bilimsel araştırma ve deneyin önemini vurgulamış, karşılaştırmalı biyoloji, anatomi, fizyoloji ve patoloji konularında birçok önemli deney ve inceleme yaptı.

John Hunter; klasik bir tıp eğitim görmeyen, 18. yüzyıl cerrahlarının çoğu gibi tıp öğrenimi de yapmamıştır. 1748 yılında ünlü bir doğum hekimi olan ağabeyi William Hunter’ın öğrettiği anatomi derslerine yönelik disseksiyona yardımcı olmak üzere Londra’ya gitti. On bir yıl boyunca kışları ağabeyinin yanında çalışıp anatomi öğrendi. 1749 yılında Chelsea Kraliyet Hastanesi’nde William Cheselden’ın yanında cerrahi eğitim aldı.

John Hunter

John Hunter; 1753 yılında Cerrah Okulu’nda anatomi dersleri okumaktan sorumlu okutman seçildi. 1758 yılında cerrah olarak girdiği St. George Hastanesi’nde 1760 yılında orduda cerrahlık yaptı ve 1763’te Londra’ya geri döndü. 1768 yılından sonra St. George Hastanesi’nde öğretim görevlisi oldu. 1770’lerin ilk yıllarında cerrahinin ilkeleri ve uygulamaları konusunda özel dersler vermeye başladı. John Hunter’ın öğrencileri arasında çiçek aşısını bulan Edward Jenner gibi pek çok ünlü hekim vardı. 1776 yılında Kral III. George’un özel hekimi oldu. 1786 yılında İngiliz Ordusu’na cerrah yardımcılığına atandı ve 1790 yılının Mart ayında o zamanki Başbakan William Pitt’ın genel cerrahlığını yaptı. Bu görevde iken, uygulanmakta olan patronaj tabanlı sistemden ziyade, ordu cerrahlarının deneyim ve liyakate dayalı olarak atanması ve terfi ettirilmesi için bir sistem reformu başlattı.

Cerrahiye önemli katkılarda bulunan John Hunter’ın; tıbbın bu alanına, genel biyoloji ilkelerinin uygulanmasına dayanan bilimsel bir meslek niteliğini kazandırdı. Belsoğukluğu ve frenginin aynı hastalığın farklı belirtileri olduğunu göstermek amacıyla kendi vücuduna frengi mikrobu şırınga etti. Bu hastalığın, yaşamının son yıllarında çektiği rahatsızlıkların kaynağı olduğu sanılmaktadır.

John Hunter’ın Yapıtları

  • The Natural History of the Human Teeth (1771; İnsan Dişlerinin Doğal Tarihi)
  • A Treatise on the Venereal Disease (1786; Zührevi Hastalıklar Üzerine Bir İnceleme)
  • Observations on Certain Parts of the Animal Oeconomy (1786; Hayvanlar Dünyasının Bazı Bölümleri Üzerine Gözlemler)
  • A Treatise on the Blood, Inflammation and Gun-shot Wounds (1794; Kan, İltihaplanma ve Mermi Yaralanmaları Üzerine Bir İnceleme)

Ödülleri

  • Copley Madalyası (1787)

Ölümü

John Hunter‘ın 1793 yılındaki ölümü; öğrencilerin kabulü üzerine St. George’s Hastanesinde yapılan bir tartışmada kalp krizi geçirdi.

 

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Ord. Prof. Dr. Tevfik Sağlam

Ord. Prof. Dr. Tevfik Sağlam

Ord.Prof.Dr.Tevfik Sağlam, Tevfik Salim Sağlam veya Ali Tevfik Salim olarak bilinmekte olup; 27 Mayıs 1882 …