Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Holter Cihazları

Holter Cihazları

Holter Cihazları, kalbin elektrik aktivitesinin 24 saat veya daha uzun süreli olarak kaydedilmesi işlemini gerçekleştiren elektrokardiyografi cihazıdır. Ritim Holter veya EKG Holter olarak da anılır.

Holter Cihazları; adını, cihazı geliştiren Amerikalı biyofizikçi Dr. Norman Jefferis Holter’den almaktadır. Holter Cihazları, taşınabilir şekilde tasarlanmış olup; ortalama 100 × 50 mm boyutlarındadır. Kalp ritmi takibini ve dökümünü 24-48 saat süreyle yapan bir test cihazıdır.

Holter Cihazları

Holter Cihazları ile yapılan kalp ritim, nabız ve tansiyon sorunlarının meydana çıkarılması amacı ile kullanılan bir tahlil uygulamasıdır. Uzmanlar bu testi genelde hastada anormal kalp ritimlerinden şüphe duyduğunda; günlük yaşamları sırasında kalpteki ritim farklılıklarını izlemek adına kullanmaktadır. Cihaz sayesinde kişinin gün içinde hem fiziksel hem de duygusal değişimlerinin etkileri; belli başlı ilaçların kalp üzerinde oluşturduğu etkilerin izlenilmesi ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Holter Cihazları hastanın kan basıncını 24 saat  boyunca belirli aralıklar ile ölçmeye yaramaktadır. Cihaz hastanın kol kısmına takılan kaydedici bölümden ve manşetten alınan tüm verileri bilgisayar ortamına yüklenir. Kan basıncı analiz edilerek takip altına alınması sağlanmaktadır. Tansiyon holteri incelemelerinde kan basıncında meydana gelen 24 saatlik değişimler; ilaca karşı direnç sağlayan yüksek tansiyon, ilaç tedavilerinin ne gibi farklılıklar meydana getirdiğinin incelenmesi yapılmaktadır.

Kalp ritmi ve Tansiyon sorunu için takılan holter cihazları saati dolduğunda çıkartılır. Sonucun kardiyoloji bölümü tarafından değerlendirilmesi ile gerekli olan tedavi uygulaması yapılır. Kardiyolog, tedavi planlaması için bu uygulama önemli düzeyde verilerin elde edilmesini sağlayacaktır.

Holter sistemi vücudunuza yapıştırılan elektrotlara bir ara kabloyla bağlanan küçük bir metal kutudur. Ortalama ağırlığı piller dahil 70-100 gram arasında değişmektedir. Günlük aktiviteleri engellemeyecek yapıda bir alettir. Boyundan geçirilerek ufak bir çanta ile göğüs üzerine sabitlenir ve yanlarından çıkan iki kuşağı bel bölgesine bağlanarak taşınabilir.

Cihaz kalbin elektrik aktivitesini gerçekleştirirken herhangi bir şikayet olursa saati ve bulunduğu durum kayıt altına alınmalıdır. Şikayetin olduğu saat kaydedilmiş olur ve EKG bulguları incelenir. Ayrıca cihazı aktif halindeyken o günkü aktivitelerin saatlerini, yemek, uyku, egzersiz vb, yazılması gerekmektedir.

Hakkında hipokratist

Check Also

Refraktometreler

Refraktometreler

Refraktometreler ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek herkese açık dizin kaynağımıza katkıda …