Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Hidrofil Pamuk

Hidrofil Pamuk

Hidrofil Pamuk; yara üzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin üstünü ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır. Tıpta ve en çok cerrahide medikal sarf malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Hidrofil Pamuktan beklenen bir çok özellikler vardır. Örneğin, yumuşak destek, tampon, emici olma, taşıyıcılık, koruyuculuk gibi; bütün bu görevleri yaparken de organlara ve yapılan işlemler sırasında herhangi bir dokuya zarar vermemektedir.

Gossypium nevilerinin, Malvaceae tohumları üzerinde bulunan, yağından kurtarılmış, temizlenmiş liflerdir. Tekstil ve iplik fabrikalarında işlenen, sonrasında kesilen pamuğun arta kalan kısmı balyalanarak işlenmek üzere pamuk üreten fabrikalara gider ve gelen arta kalan telefin rengine, lif uzunluğuna bakılarak işlem uygulanır. Balyalar ilk işlem olarak ıslatılıp, sıkıştırılıp kazana doldurulur. Sonra otoklav cihazında basınçlı su buharı ile doymuş bir ortamda 121 santigrat derece sıcaklıkta sodyum hipoklorit ile beyazlık sağlanır, sodyum hidroksit ile nem çekici özellik kazandırılır. “Türk Kodeksine Uygundur” ibaresi alması için 1 gramının 10 saniye içinde suda batması ve en az 4 – 5 gramdan fazla su tutması gerekir. Bu işlem sonrasında kurutulur, taranır ve Pamuk olarak paketlenir.

Tıbbi pansumanlar için emici özelliği ve steril olduğundan kullanıma uygundur. Uygun sıcaklık ve nem / nem koşullarına uygun olarak, depolama süresi taşıma ve depolama ömrü açısından sınırlayıcı bir faktör yoktur. 

Hidrofil Pamuk Ürün Çeşitleri

Hidrofil Pamuk 1.Sınıf 1000gr

 

Hakkında hipokratist

Check Also

Dairesel Zımba

Dairesel Zımba

Dairesel Zımba ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek herkese açık dizin kaynağımıza …