Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir ya da Yerdeki Yıldızlar olarak Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal ismi Taare Zameen Par; 2007 yapımı yönetmenliğini Amole Gupte ve Aamir Khan, senaryosunu Amole Gupte‘nin yazdığı Hint yapımı bir dram filmidir. Başrollerini Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra, Tanay Chheda ve Vipin Sharma paylaşmaktadır. Filmfare En İyi Film ve Yönetmen Ödülleri başta olmak üzere çok sayıda ödül ve adaylıkları vardır.

Sekiz yaşında problemli bir çocuk olan Ishaan Awasthi (Darsheel Safary); harfler, sayılar, işaretler ve renkleri algılamakta sorunları ile okuldaki arkadaş çevresi, öğretmenleri ve babası tarafından dışlanmaktadır. Anne ise oğlunu savunmadan kendini alamıyor. Ishaan, ailesi tarafından disipline girmesi için yatılı okula gönderilir. Yeni okulunda herhangi bir değişiklik olmaz ve Ishaan ailesinden ayrılma travmasıyla mücadele etmesi gerekiyor. Bir gün okulun yeni sanat öğretmeni olan Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) gelir; Ishaan ve öğrencilere neşe ve iyimserlik bulaştırarak her şey değişmeye başlar.

Ishaan, renkler, harfler, sayılar, işaretler, ev ödevleri ve düzenli olma gibi şeylerle hiç ilgilenmez. Problemli davranışları ile hiç kimse tarafından takdir edilmediği gibi dersleri de kötüdür ve arkadaşlarıyla sık sık kavga eder. Ishaan öğretmenleri ve okul arkadaşları tarafından dışlanır, babası da katı bir tutum sergiler. Anne ve Babası tarafından baş edilemediğinden çok fazla başı belaya girdiğinden, disiplinli olabilmesi için yatılı bir okula yerleştirilir. Yatılı okula yerleşen Ishaan‘ın durumunda pek bir değişik olmaz ve ailesinden ayrıldığı için çok mutsuz olmasıyla birlikte kendisini dışlanmış hisseder. Sınıfta sert tutumuyla bilinen sanat öğretmeninin Yeni Zellanda’ya tayin edilmesi ve yeni bir sanat öğretmeni olan Ram Shankar‘ın gelmesi ile birlikte her şey değişmeye başlar.

Ram Shankar öğrencilerine; düşünmeleri ve hayal etmeleri konusunda çocukların karşılık vermelerini ister. Tüm çocuklar öğretmenlerinin yakınında ancak Ishaan’ın yalnız ve mutsuz olması Ram Shankar‘ın dikkatini çeker. Ishaan’ın bu mutsuz halinin nedenini araştırmaya başlar. Ihsaan geçmişte severek yaptığı resimleri artık yapmıyor ve resim kağıdına hiçbir şey çizmiyor. Özel bir çocuk olduğunu ve Ihsaan’ın boş bıraktığı resim kağıtlarından yalnızlığın ve mutsuzluğun sessiz çığlığını hisseden Ram Shankar, Ihsaan’ın kendini bulmasına yardım etmeye başlar. Kısa sürede Ishaan’ın sorununun “Disleksi” olduğunu tespit eden Ram Shankar, empati yeteneği ve anlayışla işlerin nasıl düzelebileceğini göstermektedir.

Her Çocuk ÖzeldirTaare Zameen Par

Yapım: 2007

Tür: Dram, Tıp, Sağlık

Süre: 165 dakika

Yönetmen: Aamir Khan – Amole Gupte

Senaryo: Amole Gupte

Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra, Tanay Chheda, Vipin Sharma

Yapımcı: Aamir Khan – Ajay Bijli – Sanjeev K. Bijli

Müzik: Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa, Ehsaan Noorani

Ülke: Hindistan

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı hastalık temalı filmler, bir çoğu geçmiş dönemlerde yaşanmış veya yaşanabilecek bulaşıcı hastalıklardan etkilenerek sinemaya …