Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Yeni
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Hemşirelik – Ebelik Müzesi

Hemşirelik – Ebelik Müzesi

Hemşirelik – Ebelik Müzesi, 2008 yılında Vehbi Koç Vakfının (SANERC) proje desteğiyle başlatılan müze çalışması 6 Haziran 2009 tarihinde Türkiye’nin ilk Hemşirelik-Ebelik Müzesi Keçiören Gümüşdere Yerleşkesi’nde açılmıştır.

Hemşirelik – Ebelik Müzesi, her iki mesleğin tarihini anlama, gelecek için köprü oluşturma açısından önemli ve ilk müze olması nedeniyle ayrı bir yere sahiptir. Müzenin oluşturulması fikri, ortaokula dayalı ilk ebe okulu olarak 1952 yılında Ankara Doğumevi’nde kurulan ve 1956 yılında kapatılarak Ankara Cebeci Hemşire – Ebe-Laborant Okulu’na nakledilen ve varlığını Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlanana kadar devam ettiren Cebeci Sağlık Yüksekokulu depolarında bulunan hemşirelik ve ebelik mesleğinin gelişimine tanıklık eden eğitim-öğretim materyalleri ve belgelerinin değerlendirilmesi isteğinden doğmuştur.

Hemşirelik – Ebelik Müzesinin hazırlık aşamasında, müze kuruluşuna katkıda bulunabilecek tarihsel niteliklere sahip yeni belge ve bilgiye ulaşabilmek amacıyla; Türkiye’de müze ile ilgili olabilecek kişi ve kurumlar belirlenmiş, belge toplanabilecek adres ve kişilerle bağlantı kurulmuş. Müzede Cumhuriyet öncesi ve 1970’li yıllara kadar olan hemşirelik ebelik öğretim araçları, hasta bakım araç ve gereçleri, Tıp tarihi ve Deontolojisi Kürsüleri, Devlet Osmanlı Arşivi ve Kızılay Genel Müdürlüğü Arşivi, sağlanan belgeler, yayınlar ve fotoğraflar yer almaktadır.

Hemşirelik – Ebelik Müzesinde yer alan malzemelerin çoğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesin yanında yer alan ve eski Atatürk Sağlık Lisesinden kalan malzemelerdir. 1996 yılında sağlık meslek liselerinin kapatılarak üniversitelere devredilmesi ile Atatürk Sağlık Lisesi Ankara Üniversitesine devredilmiştir. Eski sağlık lisesi binasında UNİCEF tarafından bağışlanan pek çok eğitim malzemesi bulunması bu müzenin oluşmasına katkısı olmuştur. Eski malzemenin imha edilerek zimmetten düşmesi istenmiş, ancak içinde değerli araç-gereç bulunabileceği düşünülerek malzemeler yaklaşık 10 yıl Sağlık Yüksekokulu binasında saklanmıştır. Ayrıca eski sağlık lisesi kütüphanesinde oldukça fazla sayıda kitap bulunmuş, bu kitapların değerli olabileceği düşünülenler saklanmıştır. İçlerinde Kızılay Hemşire Okulu 1 no’lu diploma sahibi Fatma Acar’ın Ziyaretçi Hemşirelik kitabı da bulunmaktadır. Özellikle, bazı meslek müzelerine yapılan ziyaretler, müzenin kurulmasında ciddi katkılar sağlamıştır.

Hemşirelik – Ebelik Müzesi Koleksiyonları
  • Ders araç ve gereçleri: Eğitimler sırasında kullanılan dolaşım sistemi maketleri, insan iskeleti ve diğer organlara ait maketler bulunmaktadır.
  • Anatomi haritaları tam takım halinde olup, orijinal saklama dolabı içinde saklanmaktadır.
  • Forma, Kep ve Rozet: Hemşire ve Ebe Üniformaları ve bir dönem kullanılan kepler sergilenmektedir.
  • Bakım objeleri: Hasta bakımında kullanılan çok sayıda malzeme bulunmaktadır.
  • Fotoğraf: Hemşirelik ve ebelikle ilgili fotoğraflar bulunmaktadır.
  • Kuzey İrlanda Hemşireler Birliği tarafından, Florence Nightingale Bronz Heykelciği hediye edilmiştir.

Hemşirelik – Ebelik Müzesi, Pazar günleri hariç her gün saat 13.00 – 17.00 arasında ziyarete açıktır.

Hemşirelik – Ebelik Müzesi
İletişim

Adres: Aktaş Mahallesi Plevne Caddesi No: 5 PK 06080 Altındağ / Ankara

Telefon: 0 312 319 14 50

E-Posta: saglikbil@ankara.edu.trsaglikbilfakulte@ankara.edu.tr

Web: health.ankara.edu.tr/muze

About hipokratist

Check Also

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi, 26 Haziran 2008 tarihinde kapılarını halka açmıştır. Bakırköy …