Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Hemogram

HemogramTam Kan Sayımı; kanda yer alan beyaz küre/ akyuvar (lökosit), kırmızı küre/ alyuvar (eritrosit), hemoglobin, hematokrit, trombosit gibi kan hücre elemanlarının sayıları ve oranlarını veren testlerin bütündür.

Hemogram testi, genel sağlık durumu değerlendirilmesi ve anemi, infeksiyon, lösemi başta olmak üzere, birçok hastalık tanısında ön fikir veren bir kan testidir. Tam kan sayımı, kansızlık veya kansızlığın hangi tür kansızlık olduğu da büyük oranda öngörülmektedir.

Tam kan sayımı testi, kırmızı kan hücrelerinde demir açısından zengin bir protein olan hemoglobin (HGB) ve eritrosit (RBC) sayısının düşüklüğü anemi olarak adlandırılmaktadır. Anemi, B12 vitamini ve demir eksikliği ile beraber, kan kaybı (GİS, menoraji) veya diğer altta yatan hastalıklara bağlı olarak görülmektedir.

Tam kan sayımı testinde, eritrosit fazlalığına eritrositoz adı verilen kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin miktarının kan içerisinde artışıyla ortaya çıkmaktadır. Hemoglobin ve kandaki kırmızı kan hücrelerinin oranını ölçen ve kırmızı kan hücreleri vücuttaki oksijen taşıyan hematokrit (HCT) düzeyi de artmıştır. Genellikle bu durum birçok özelliği, veya daha fazla kan hücresi dizisinin klonal üretimini paylaşan hastalıkları gruplandırmak için kullanılan miyeloproliferatif hastalıklar diye anılan hastalıklardan olan polistemia vera ve kalp hastalıklarına bağlıdır.

Tam kan sayımı testinde, beyaz küre düşüklüğü olan lökopeni, otoimmun hastalıklar, kanserler, kemik iliği hastalıkları, kemoterapi ve vücudun enfeksiyonla savaşında önemli rol alan bir bağışıklık sistemi olan sepsis saptanmaktadır.

Lökositoz Nedenleri

Tam kan sayımında, beyaz kürenin yüksekliği (lökositoz), genellikle bakteriyel ya da viral infeksiyon veya vücudun yaralanmalara karşı verdiği koruyucu bir yanıt olan inflamasyon göstergesidir. Lökositozun diğer nedenleri, akut lenfositik lösemi (ALL) , akut myeloblastik lösemi (AML), kronik myelositik lösemi (KML), kronik lenfositik lösemi (KLL) ile beraber; astım, artrit, cilt hastalıkları ve otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan kortikosteroid, alerji ve adrenalin gibi ilaçlar, kemik iliğinde tek bir kan oluşturucu kök hücrenin DNA‘sında akkiz anormal değişiklikle başlayan çeşitli kan hastalıklarından biri olan myelofibroz, polistemia vera, el ve ayak eklemleri gibi simetrik olarak tutan iltahaplı bir romatizma olan romatoid artrit (RA), sigara, tüberküloz olarak sıralanmaktadır.

Hemogram testinde, beyaz küre, eritrosit ve trombasit; bu üçünün her hangi birinden düşmesine pansitopeni denir. İki hücrenin düşmesine bisitopeni denir. Bisitopeni ile Pansitopeni aynı şekilde değerlendirilmektedir.

Hemogram ve Normal Değerleri

BK – (4-10 bin/µL)
Hb – (13.5-17 g/dl)
Htc – (%40-50)
Plt – (150-400 bin/µL)
MCV – (80-95 fL)
Nötrofil – (%40-75)
Kanama Zamanı – (2-5 dk)
Pıhtılaşma Zamanı – (2-6 dk)
PT – (9.5-12.5 sn)
APTT – (25.5-38.5 sn)
INR – (1)
CRP ()
Sedimantasyon – (E=Yaş/2, K=(yaş+10)/2)
Fibrinojen – (2-4 g/L)

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Elektromiyografi

Elektromiyografi

Elektromiyografi veya EMG, sinir ve çizgili kasların kasılmasını sağlayan elektrik potansiyelinin izlenip, incelenenerek yorumlanmasına dayanan …