Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Tıp ve Sağlık Kitapları / Hekimliğin Seyir Defteri

Hekimliğin Seyir Defteri

Hekimliğin Seyir DefteriFaik Çelik – İnsancıl Bir Tıp ve İyi Hekimlik için;  Tıp doktoru olmak için altı veya yedi yıllık bir tıp fakültesinde tıp eğitimi almak yeterli. Ama “hekim” olmak için yeterli mi? Yıllarını cerrahiye veren bir hekim neden böyle bir kitap yazma gereği duyar? Hekimliğin geleceği için endişelenmek mi, hekimlikle ilgili yanlış kanılara isyan etmek mi?

Faik Çelik, hekimliğin seyir defterini bir yandan tıp eğitimi alanlara, geleceğin hekimlerine meslek haritasında yollarını kolayca bulabilmeleri için bir pusula olması, öte yandan toplumun hekimleri daha iyi tanımasına aracılık etmesi arzusu ile “bilimfelsefesanat” üçgeni içinde kalarak, hekimlik ve tıp tarihindeki gelişmeleri ve yaşananları sorgulama ve düşündürme, bu noktaya gelene kadar verilen emekleri, çekilen sıkıntıları, ödenen bedelleri hatırlatma amacıyla kaleme almıştır.

Hekimliğin Seyir Defteri

“İyi bir hekim olmak için, hekimlik sanatının iyi uygulanması gerektiğini ısrarla vurgulamaktadır, çünkü bir hekim ne kadar bilgili ve deneyimli olursa olsun, insanların, hastalarının, hasta yakınlarının duygu ve düşüncelerini anlamak, hissetmek, empati yapmak zorundadır” diyen yazarın kaleminden seyir defterinin sayfalarına düşen notlardan bazıları şunlardır:

• Dünyaya gelen bir insan ilk çığlığını bir hekimin elleri arasında atar, nüfus kütüğüne bir hekimin imzasıyla kaydolur, son yolculuğuna da yine bir hekimin verdiği “defin ruhsatı” ile çıkar. Felsefe bu “insanlık hallerini” sorgular.

• Uğraş alanları ve hedefleri insan ve yaşam olan tıp ile sanat bazen yan yana bazen de iç içedir.

Hasta ile hekim arasındaki çok özel ilişki insanlık tarihindeki en dikkat çekici ve en görkemli sosyal ilişkidir.

• Tıpta bilginin yarılanma ömrü ortalama üç yıla inmişken, sorgulamayan ve kendini gidişata bırakan hekimler çok tehlikeli, robotlaşmış, sevgisiz teknisyen – hekim tipi oluştururlar.

• Günümüzde doğu mistisizmini ve felsefesini öğretmeye soyunan sahte gururlar veya kendilerine “yaşam koçu” unvanını bahşeden tıp doktorları tıbba en büyük zararı vermekteler.

Hekimliğin Seyir Defteri

Kitap: Hekimliğin Seyir Defteri

Yazar: Faik Çelik

Sayfa Sayısı: 216

Baskı Yılı: 2013

Dil: Türkçe

Yayınevi: Deomed Medikal Yayıncılık

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Adli Tıp & Adli Bilimler

Adli Tıp & Adli Bilimler

Adli Tıp & Adli Bilimler kitabı; adli tıp ve adli bilimler alanında güncel ve temel …