Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Hasta Kol Bantları

Hasta Kol Bantları

Hasta Kol Bantları üzerinde hasta adı soyadı, kimlik numarası, doğum tarihi ( gün – ay – yıl ) olacak şekilde hastanın tanımlanması için en az iki tanesi yazılmalıdır.

Hasta Kol Bantları; sürtünmeye ve aşınmalara karşı dayanıklı, su ,vücut ısısı , kan, amonyak, çamaşır suyu gibi malzemelerden etkilenmemelidir. Hasta bileğinin barkod yapışacak bölümünün en 3,5 cm, boyu 7,5 cm olmalıdır. Kol bantları hastanın bileğine takıldıktan sonra kesilerek çıkarılma dışında çıkarılmayacak özellikte olmalıdır. Kol bantları hasta güvenlik standartlarına uygunluğunu gösteren orijinal sertifikası olmalıdır. Bantlar genişliklerine göre ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Kol bantının barkod yapıştıralacak bölümü şeffaf naylon kaplama ve yumuşak PVC’den, anti alerjik olarak, hastanın kollarına rahatsızlık vermeyecek şekilde kenarları tahriş edici olmamalıdır. Tek kullanımlık olarak tasarlanmış olması ve çıt çıtları kilitlendikten sonra açılmamalıdır.

AnneBebek Kol Bandları birbirine bitişik, kullanım esnasında birbirinden kolayca ayrılmalı ve üzerinde aynı seri numara ile seri numaralar soğuk baskı tekniği ile yapılarak; solvent, alkol, tiner vb. gibi malzemelerle kesinlikle silinmeyecek şekilde olmalıdır. Hasta kol bandının uzunluğu anne için 24,3 cm yazı yazılacak kısım 2,5cm, bebek için 15,3 cm yazı yazılacak kısım 2,2cm olmalıdır. Etiketler anne için 6,5 X 2,2 cm, bebek için 3,7 X 1,7 cm ebadında olmalıdır.

Kol Bandı Takılan Hastalar
  • Acil servise yatışı gerçekleşen tüm hastalar.
  • Tüm girişimler, operasyon ve teşhise yönelik sedasyon / analjezi alan tüm hastalar.
  • Kan ve kan bileşeni uygulanılan tüm hastalar.
  • Kemoterapi alan tüm hastalar.
  • Hastane içinde transfer edilen tüm hastalar.
  • Bilinci yerinde olmayan ve çocuk hastaların bilgileri hasta ile birlikte gelen veya hasta yakınından, hastanın bilinci yerine geldiğinde bilgileri hasta ile doğrulanmalıdır.
Hastaların Tanımlanması
  • Hastaya kol bandı el bileğine uygun değilse ayak bileğine, el ve ayak bileği de uygun değilse tegaderm ile cildine (göğüs / omuz bölgesine)
  • Yenidoğan bölümünde doğumdan hemen sonra anne ve bebeğe
  • Yenidoğan yoğun bakım ünitesi’nde görülebilecek şekilde ayak bileğine
Renklerine Göre Kullanılan Kol Bantları

Beyaz Kol Bandı: Tüm normal yatan hastalar için kullanılmaktadır.

Kırmızı Kol Bandı: Alerjisi olan hastalar için kullanılmaktadır. Hastanın nelere alerjisi olduğu kol bandının üzerinde büyük harflerle yazılmalıdır.

Lacivert Kol Bandı: Aynı serviste aynı isimli hastalar için kullanılmaktadır. Üzerine kimlik doğrulamak için barkod yapıştırılmalıdır.

Sarı Kol Bandı: Bulaşıcı hastalığı olan hastalar için herhangi bir bilgi ve barkod yapıştırılmadan kullanılmaktadır.

Mavi Kol Bandı: Erkek bebeği olacak annelere seri numaraları aynı doğum öncesi takılır, doğumdan sonra bebeğe takılacak iki kol bandır olmalıdır.

Pembe Kol Bandı: Kız bebeği olacak annelere seri numaraları aynı doğum öncesi takılır, doğumdan sonra bebeğe takılacak iki kol bandır olmalıdır.

Yeşil Kol Bandı: Orta ve yüksek düşme riski olan hastalara kol bandına ek olarak Düşme Riski yazan kol bandı takılmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Oksijen Maskesi

Oksijen Maskesi

Oksijen Maskesi, solunum için gerekli olan oksijen gazını bir depolama tankından akciğerlere aktarmaya yarayan, ağız, …