Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Halk Sağlığı Haftası

Halk Sağlığı Haftası

Halk Sağlığı Haftası; 2011 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup; her yıl 3 – 9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Halk Sağlığı Haftasında; halk sağlığı, koruyucu hekimlik ve sağlık hizmetlerinin önemi ile toplumun halk sağlığı konusunda farkındalığı arttırmak amacı vurgulanmaktadır.

Halk Sağlığı Haftası‘nın amacı, halk sağlığını korumak, geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörler olan; bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar, çevresel etkenler gibi hastalıklarla mücadele etmek ve toplum bilincini yükselterek, tedbir ve önlemler alınarak hastalıkların önlemesi, bireylerin hayat standardını yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Halk sağlığı, bireyleri sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak, toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflemektedir. Hedefler doğrultusunda toplumun sağlığını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmayı, koruyucu hekimlik çalışmalarının yaygınlaştırılması, eğitimlerin düzenlenip toplum bilinci artırılarak hastalıklar meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmaları olarak temel amaç esas alınmıştır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, yüzbini aşkın personeliyle Türkiye’de yaşayan tüm herkese sağlık hizmeti sunmaktadır. Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri bünyesinde çalışan sağlık personellerinin yanında farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonellerle hizmet vermektedir.

Halk Sağlığı Haftasında halk sağlığı uygulamaları sağlıklı bir toplumun oluşacağı anlayışıyla; bireylerin anne rahminden başlayıp, hayatının sonuna kadar olan tüm süreçte, sağlıklı yaşam sürmesi ve hastalıklardan korunmasını amaçlamaktadır. Bireylerin fiziksel, biyolojik ve sosyal çevresi ile beraber; sağlık hizmetini kişiye hem hasta, hem de sağlıklı olduğu dönemde de sunmayı amaçlamaktadır.

Halk Sağlığı Haftası Teması

Halk Sağlığı Haftası’nın teması, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından her yıl halk sağlığını tehdit eden Türkiye’nin genel sağlık sorunlarından birini belirleyerek, toplumu 3 – 9 Eylül tarihleri arasındaki hafta boyunca etkinliklerle hastalıkların önemi vurgulanmaktadır.

Halk Sağlığı Haftası 2019 Teması

Türkiye’de, halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacı ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 2019 yılı Halk Sağlığı Haftası temasını “Anne ve Çocuk Sağlığı” olarak belirlemiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü; tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme bozukluklarına çekmek amacıyla 2000 yılından itibaren …