Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Gülhane Tıp Tarihi Müzesi

Gülhane Tıp Tarihi Müzesi

Gülhane Tıp Tarihi Müzesi; Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde 14 Mart 1988 tarihinde Ankara‘da kurulmuştur.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘nin Etlik bulunan kampüsünde 1972 yılından sonra müze çalışmaları sürdürülen ve Gülhane’nin kütüphanesinde ve depolarında korunan malzemeler ile Tıp Tarihi Müzesi’nin ilk kaynakları oluşturulmuştur.

Gülhane’de kütüphane ve depolarda korunan bu malzemeler 1986 yılında küçük bir salonda teşhir edilmeye başlanmış; genel tıp tarihi ve Türk tıp tarihi ile ilgili objelerle birlikte, askeri tıp tarihi, askeri sıhhi hizmetler, harp cerrahisi hakkında dokümanlar ve fotoğraf koleksiyonu sergilenmiştir. 1988 yılının Mart ayı Tıp Bayramında açılışı yapılan müze izleyicilere sunulmuştur.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi; 2008 yılında Ankara’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi bünyesinde, şimdiki binasına taşınmış; 100. kuruluş yıldönümü kutlamaları sırasında yeni eklenen bölümleriyle 900 m² lik bir iç alana sahip müze bugünkü halini almıştır.

Gülhane Tıp Tarihi Müzesi’nde Sergilenenler

Gülhane Tıp Tarihi Müzesinin girişinde yer alan kısımda vitrinde sergilenen, Alman İmparatoru II. Wilhelm Diş Protezitarafından II. Abdülhamid’e bağışlanan “96 Diş Protezi” sergilenmektedir. Ayrı bir vitrin içinde yer alan, Çankırı Darüşşifası’ndaki giriş kapısında bulunan ejder kabartma örneği; Katalan sürrealist ressam Salvador Dali tarafından yapılmış Tıp ve Eczacılığı simgeleyen yılan figürleri heykellerinin fotoğrafı, özellikle girişte dikkat çekici olarak sergilenmektedir.

Gülhane Tıp Tarihi Müzesi; Osmanlı tıp tarihi ile ilgili görselleri sergilenen, I Dünya Savaşı sırasında kullanılan sahra sıhhiye malzemeleri, ilk yardım çantaları ve çadır örnekleri ile Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan ecza dolapları, sedyeler ve cerrahi aletler yer almaktadır. Kurtuluş Savaşında diş hekimlerinin kullandığı diş makinası dizayn edilmiş, ayaklı dişçi koltuğu tıp müzesinde yer almaktadır. Krupp’un GATA’ya armağanı olan Hasta-Yaralı Nakil Vagonu’nun küçük bir örneği ile birlikte; diş ünitesi, eyer, ilk yardım çantaları, muayene koltuğu, tıbbi setler, aygıt ile gereçler, kitap, fotoğraf ve tablolar yer almaktadır. Müzede öğrenci ve subay mankenler, otoklav, römork-banyo, çadırlar, kapalı tip sedyeler, ortopedik sedyeler, eyere takılan sedyeler, dezenfeksiyon ve distilasyon cihazları bulunmaktadır.

Hasta-Yaralı Nakil Vagonu

Hafta içi çalışma saatleri içinde açık olan müzeye gitmeden önce randevu alınmaktadır.

İletişim

Adres: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Emrah Mah. 06018 Etlik, Keçiören / Ankara

Telefon: 0 212 304 32 05 0 216 304 32 07 

 

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi; İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde Prof. Dr. Turhan Baytop tarafından …