Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Hastalıklar / Göğüs Duvarı Deformiteleri

Göğüs Duvarı Deformiteleri

Göğüs Duvarı Deformiteleri (Göğüs çöküklüğü) hastalığı doğumsal bir hastalık olup halk arasında Kunduracı Göğsü, Güvercin Göğsü olarakta bilinir, bilimsel adı ise Pectus Excavatum, Pektus Carinatum’dur. Göğüs çöküklüğü hastalığı çoğunlukla hayatı tehdit edici bir hastalık değildir ve nadiren kısıtlı fonksiyon bozukluklarına neden olur.

Kunduracı Göğsü hastalığı Sternumun (İman Tahtası Kemiği) alt kaburga ve kıkırdakları ile beraber yani omurga kemiklerine doğru arkaya çökmesidir. Çok ciddi içe göçmüş göğüs duvarı ile kozmetik olarak çok az belli olan bozukluklardan oluşan geniş bir yelpazeye sahiptir. Bazıları çok az belli olur ve çocuğun klinik bir yakınması olmazsa cerrahi düzeltme gerekmez. Göğüs kafesinin önündeki kemiğin basıklaşmış içe doğru göçmüş halidir. Oldukça sık olmasına rağmen çok hafif formları dikkat çekmediği için aileler doktora başvurmaz. Göğüs duvarı deformiteleri daha ciddi durumlarda göğüs kemiği iç organlara baskı yaparak solunum sırasında akciğerlerin yeteri karda genişlemesine izin vermez ve kalbi baskıya uğratır. Fiziksel aktivite sırasında çocuklarda solunum sıkıntısı olabilir ve çocukların dayanıklılığı azalır.

Güvercin Göğsü (Pektus Carinatum) göğüs duvarı deformiteleri ve orta göğüs kemiğinde dışa doğru eğiklik ve çıkıntı olması nedeniyle görünümde farklılığa yol açar. Pektus Ekskavatumdaki gibi iç organlara baskı olmadığı için çocukların genellikle fizik aktivite sırasında herhangi bir yakınmaları yoktur. Görünüm dışında sorun yaratmayabilir.

Tedavi Seçenekleri

Hastaların özelliklerine göre cerrahi planlama yapılabilir. Şekil bozukluğu olan kaburgaların çıkarıldığı açık cerrahi işlem hem Pektus Ekskavatumda hem de Karinatumda kullanılabilir. Çocuğun boyutlarına göre hazırlanmış bir metal çubuk yardımı ile yapılan Nuss ameliyatı ise seçilmiş Pektus Ekskavatum hastalarında kullanılabilir. Nuss ameliyatı daha küçük ameliyat izi taşıması ve daha az ağrılı olması açısından avantajlıdır ancak her hasta için uygun ameliyat seçeneği değildir. Tedavi yaklaşık 2 yıl sürer bu süre boyunca metal çubuk göğüs kafesine yerleştirilen kısımda kalır.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları; gözün ön kısmında bulunan damarsız ve saydam bir yapı olup, ışığı odaklayan ve …