Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Göbek Klempi

Göbek Klempi

Göbek Klempi veya Göbek Kordon Kelepçesi; umbilikal kordu adı verilen göbek kordon bağını kelepçelemek için kullanılan medikal üründür.

Göbek kordon bağı tarih boyunca; kordonu mumla yakma, ip, kurdele, gazlı bezle bağlama, halka şeklinde plastik üzerinde lastik ile bağlama ve klemp takma gibi uygulamalar kullanılmıştır. Göbek kordonu bağlanmasında temel mantığı rahim içi umbilikal halka adı verilen oluşumun içinde yer alan; üç adet damardan iki tanesi atardamar, bir tanesi toplardamar olan, Wharton Jeli adı verilen jöle kıvamında bir madde tarafından çevrelenmiş umbilikal damarların sıkıştırılması ve göbek kuruyup düşene kadar olası bir kanamanın önlenmesini sağlamaktadır.

Göbek Klempi Tarihçesi

Göbek kordon bağı için üretilen klemplerin tarihçesi 20. yüzyılın başlarına dayanmakta olup; 2 Ocak 1923 tarihinde ABD’nin Pennsylvania Eyaleti ,Pittsburgh’da Dr. Charles Edward Ziegler‘in patentlenen ilk tasarımlardan sonra 27 Ocak 1953 tarihinde ABD’den Garland Mather ve 26 Haziran 1962 tarihinde ABD’den Hugh W. Payton‘ın tasarımlarından sonra günümüze gelene kadar uzanan sürede farklı birçok tasarım denenmiştir.

Dünya’da sık olarak kullanılan tasarımlar arasında; 26 Nisan 1966 tarihinde ABD’nin Illinois eyaleti, Chicago şehrinde bulunan Hollister firmasının kurucusu John Dickinson Schneider, 17 Aralık 1974 tarihinde Asis firmasından ABD’li Lorene Laugherty ve James R. Laugherty, 15 Temmuz 1980 tarihinde Hollister firmasından John L. Nolan, 15 Ağustos 1989 tarihinde ABD’nin Los Angeles eyaleti, New Roads’da bulunan Hamilelik Enstitüsü‘nün kurucusu olan Dr. Jason H. Collins ve Robert G. Woodhead ve 24 Mayıs 2004 tarihinde Maternus Partners firmasından Richard Watson, Ronald Hicks, Carrie Bader ve Philip Leung tarafından patentleri alınan göbek kordon klempleri ve kesicileri sık olarak kullanılmaktadır. Patentlenen tasarımlar günümüzde de kullanılmaya devam etmiş ve tasarımlarında çok büyük değişiklikler yapılmamıştır.

Göbek Kordon Kelepçesi

Göbek Klempi plastikten üretilen ve etilen oksit gazı ile steril edilebilme özelliğine sahip bir maddeden oluşmakta olup; klempler tek kullanımlık, non-allerjenik yapı ve irritan madde içermeyecek şekilde üretilmektedir. Genel olarak 5 – 6 cm uzunluğunda ve 4,5 cm kalınlığında ince dişli bir kıstırma yüzeyine sahip olan klemp; iki adet bacak ve bir tarafında yuvarlak menteşe, diğer tarafında kilit sistemiyle kıstırılarak kilitlendiğinde açılmayı önleyen kilit sistemine sahiptir.

Göbek Klempleri Sağlık Bakanlığı tarafından üretim veya ithal izin belgeli olarak kullanılmalıdır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Aspirasyon Setleri

Aspirasyon Setleri

Aspirasyon Setleri; tıbbi işlemler sırasında hasta kaynaklı ortaya çıkan salgı ve sıvıların toplanması için kullanılan …

Bir cevap yazın