Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Gensenta

Gensenta; Prof. Mustafa Nevzat Pısak tarafından Mustafa Nevzat Laboratuvarı adıyla İstanbul’un Üsküdar ilçesinde 1923 yılında kurulmuştur.

Türkiye’de çağdaş eczacılığa geçilmesinde önemli bir rolü olan Prof. Mustafa Nevzat Pısak, Üsküdar’da açtığı laboratuvarı; 1930 yılında haşhaştan afyon ekstre edilerek pavotin ampul üretmeye başlamıştır. 1933 yılında Avrupa yakasında Fatih‘te ilk önce Divanyolu caddesinde, daha sonra Nuruosmaniye semtine taşınan Mustafa Nevzat Laboratuvarı; 1935 yılında Türkiye’de ilk defa toz insülinden enjektabl preparat üretmeye başlamıştır.

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi

Mustafa Nevzat Laboratuvarı, 13 Nisan 1957 tarihinde eczacılığa ilişkin ağrı kesiciler, antibiyotik ve hormon içeren tıbbi ilaçların imalatı için Mecidiyeköy‘deki yeni binasına taşınmış ve Mustafa Nevzat İlaç Sanayi Anonim Şirketi adını almıştır.

Mustafa Nevzat İlaç; 1961 yılında Türkiye’de ilaç mideden zarar görmeden geçip bağırsakta çözünmesini sağlayan koruyucu tabaka ile kaplama işlemi olan ilk enterik kaplı tablet Entersal‘in imal ruhsatını almıştır. Mustafa Nevzat; 1968 yılı ile 1970 yılları arasında yeni yapılar ekleyerek üretim ve kalite kontrol birimleri oluşturmuştur. 1973 yılında gıda sektörüne de hizmet verecek maya üretimininde, içinde bulunduğu fabrikasını İzmit – Köseköy’de işletmeye açmıştır. 1974 yılında ilaç hammaddesi üretimine başlayan şirket; 1977 yılında İstanbul, Bahçelievler – Yenibosna’daki geçici fabrikasında şurup, kuru toz süspansiyon, pomad, krem gibi farmasötik şekillerin üretimini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Mustafa Nevzat İlaç; ilk önce 1984 yılında Yenibosna‘da bir üretim tesisi kurarak; penisilin grubu beta-laktam ürünlerini üretmeye başlamış, daha sonra 1996 yılında sefalosporin grubu beta-laktam ürünlerini üretmek üzere Yenibosna’da ayrı bir üretim tesisleri kurulmuştur.

2000 yılında ilaç hammaddesi üreten birimlerini İzmit, Köseköy‘den ÇayırovaŞekerpınar‘da kurduğu modern tesislere taşıyan Mustafa Nevzat İlaç; klaritromisin, süspansiyon için klaritromisin granülü, sulbaktam sodyum, sultamisilin tosilat ve sultamisilin baz üretimi gerçekleştirilmeye başlanmıştır. 2003 yılında üçüncü üretim ünitesini Yenibosna’da kuran şirket; penisilin ve sefalosporin grupları dışındaki mamul ilaçları üretmeye devam etmiştir.

FDA onayı, Sertifika ve Belgeler

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A. Ş. ürünlerinin ABD’de satış, pazarlama ve dağıtımı için 2005 yılında imzalamış olduğu stratejik ortaklık anlaşmaları ile Türk İlaç Endüstrisi’nde yerli firmalar adına öncü olmuş ve 2006 yılında İlk ANDA dosyası hammadde ve mamul ürün tesisleri FDA onayından geçerek mamul ürüne yönelik olarak FDA onayı sunularak ilk Türk ilaç üreticisi olmuştur. 2007 yılının başında mamul ürün tesisleri BSI tarafından ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri kapsamında sertifika alarak; Mayıs ayında Türkiye’den ABD’ye ilk bitmiş ürün ihracatı gerçekleştiren firma olmuştur. 2008 yılının Mayıs ayında yapılan MHRA denetimi sonucunda EU – GMP Sertifikası verilen Mustafa Nevzat İlaç Sanayi; Temmuz ayında ikinci ürününü de ABD piyasasına sunmuştur.

Şirket, ilaç üretim tesislerinin dördüncüsü olan Enjektabl Onkolitik Ürünler Tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte; hammadde üretim tesisleri TSE tarafından yapılan belgelendirme çalışmaları sonrasında TSE ISO 14001 Standardı kapsamında Çevre Yönetim Sistemi Belgesini 2009 yılı başında almaya hak kazanmıştır. Aynı yıl mamul ürün tesisleri BSI tarafından OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası ile Avrupa Birliği tarafından EU-GMP Sertifikası verilmiştir.

2010 yılının başında kanser ilaçları için Onkolitik Üretim Ünitesi; Mayıs ayında ABD Gıda ve İlaç KurumuFDA ve Temmuz ayında ise Avrupa İlaç Kurumu – EMEA tarafından onayını alarak; Aralık ayında Türkiye’den ABD’ye ilk kanser ilacı sevkiyatı gerçekleştirilmiştir. Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi – GCC tarafından; 2011 yılında Penisilin Grubu Beta Laktam Ürünleri, Sefalosporin Grubu Beta Laktam Ürünleri ve Diğer İlaçlar Üretim Ünitelerinin onayını almıştır.

Gensenta

Amgen İlaç – Gensenta 

12 Haziran 2012 tarihi itibarıyla Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. hisselerinin %99,8’i ABD’li bir biyoteknoloji sirketi olan Amgen İlaç Ticaret Ltd. Şirketi tarafından satın alınmıştır.

2014 yılında global pazarlar için ilk biyobenzer üretimi gerçekleştiren şirket; 2020 yılında Gensenta adını alarak yeni ve kapsamlı çözümler sunma yolunda global açıdan, daha fazla hastaya ulaşabilmek ve hastaların ilaca erişimini kolaylaştırmak amacıyla küresel ilaç pazarının yüzde 70’ini oluşturan bölgeye Türkiye üzerinden ihracat yapmaktadır.

2020 itibariyle yenilenen kimliği ile Türkiye’nin önde gelen, köklü ilaç firmalarından biri olarak; bin kişiye yakın uzman kadrosu ve teknolojik modern tesisleriyle Türkiye’nin mamul ilaç ve ilaç hammaddesi üreticisi olarak; Gensenta Hammadde Üretim Tesisleri‘ndeki birbirinden bağımsız dört ayrı üretim ünitesinde, penisilin grubu ilaç etkin maddeleri, makrolid grubu ilaç etkin maddeleri ile etodolak ve diğer ilaçlar etkin maddeleri üretilmektedir.

Gensenta, dünya standartlarında “Güncel İyi Üretim Uygulamaları – cGMP” ve “Güncel İyi Laboratuvar Uygulamaları – cGLP” kurallarına uygunluk içinde, sürekli eğitim, bilgi birikimi ve modern teknoloji ile üretilen ilaçları, yeni ve kapsamlı çözümleri yurtiçi ve yurtdışında birçok ülkede insan sağlığına yönelik hizmet vermektedir.

Ürünleri

 • Anabolik Ajanlar
 • Anti-Alzheimer Ajanlar
 • Antianemik Besin Destekleri
 • Antidepresan ajanlar
 • Antidiabetik ajanlar
 • Antiemetik Ajanlar
 • Antiinfektif Ajanlar
 • Antikoagülan Ajanlar
 • Antineoplastik ajanlar
 • Antipsikotik ajanlar
 • Antiseborreik Ajanlar
 • Antiülseran Ajanlar
 • Antiviral Ajanlar
 • Bitkisel Sedatifler
 • Enzim Preparatları
 • İmmunomodülatör Ajanlar
 • Kardiyovasküler Ajanlar
 • Kemik Rezorbsiyon İnhibitörü
 • Kombine Antiinflamatuvar/ Antiromatizmaller
 • Kortikosteroid Ajanlar
 • Non-steroidal Antiinflamatuar Ajanlar
 • Periferik Etkili Kas Gevşeticiler
 • Santral Etkili Kas Gevşeticiler
 • Sistemik Antifungal Ajanlar
 • Tatlandırıcılar
İletişim

Adres: Levent Mah. Meltem Sok. İş Kuleleri Kule 2 K: 24 No: 10 4.Levent, Beşiktaş / İstanbul

Telefon: 0 212 337 38 00

Faks: 0 212 337 38 01

E-Posta: info@gensenta.com.tr

Web: www.gensenta.com.tr/tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Merck İlaç

Merck İlaç

Merck İlaç Ecza ve Kimya; sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri bölümleriyle ilaç ve kimya alanlarında …

Bir cevap yazın