Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Meslekleri / Genetik Danışman

Genetik Danışman

Genetik Danışman; genetik hastalıklar ve/veya bilimsel genetik verilerinin konuya yabancı olan danışanların anlayabileceği ve karar vermesi konusunda gereken yardımı olacak şekilde kullanabileceği pratik bilgiler haline getirmektedir.

Genetik Danışmanlar, Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre kişinin kendisi veya aile bireylerinde kalıtsal bir hastalığı veya taşıyıcılık riski bulunan kişilere riskleri belirlemek amacıyla uygulanabilecek tüm tanı testleri, hastalık seyri, tekrarlama riski, yaşamla bağdaşma, hasta bireylerin aileye getireceği maddi ve manevi yüklerle beraber; tedavisi ve çözüm yolları ile ilgili bilgiler veren diye tanımlamaktadır.

Genetik Danışman; kişinin hastalığının gelişmesi, bulaştırması gibi ihtimaller tartışılmaktadır. Hastalıktan korunma ve iyileştirme amacıyla tedavi ve aile planlamasındaki mevcut seçenekler ele alınarak; gerçek olarak risk tahmini ve destekleyici açılarından değerlendirilmektedir.

Genetik Danışman; kalıtsal durumların risk değerlendirmeleri için, hasta ve ailesi hakkında detaylı geçmişi ile ilgili tıbbi bilgilere sahip olmalıdır. Genellikle daha detaylı aile öyküsü isteyerek tüm akraba ve hasta olan ilişkileri ve geçirdikleri hastalıkların yer aldığı bir soy ağacı oluşturmak için kullanılacak önemli verileri bir şema aracılığı ile genetik danışman kalıtsal hastalık risklerini saptayacaktır. Risk faktörleri bulunuyorsa, hastalığın kalıtsal yolla etkin olan, genetik kavramları değerlendirerek, hastalıkla alakalı bilgi vererek hasta ve ailenin risk düzeyini açıklamaktadır.

Genetik Danışman, bir genetik uzmanlığının yanında; eğitim almış farklı bir uzmanlık alanlarındaki doktor, biyolog ve psikologlar da olabilmektedir. Danışmanların görevi hastalıklarla ilgili bilgileri eksiksiz bir şekilde doğru olarak aktararak, çözüm yolları sunmaktadır.

Genetik Danışmanları; tüm bilimsel genetik veriler ve hastalıkla ilgili aktarımlarından sonra danışma alan kişiler bağımsız olarak karar verecek duruma gelmelidir. Genetik danışman süreç içinde sadece bilgi vermeli, hastanın kararında yönlendirici olmamalıdır.

Genetik test verileri hastanın durumu için uygun olmasa bile, danışman duruma fayda sağlayabilecek, riskleri azaltacak seçenekler veya yaşam tarzı gibi bazı değişiklikler önerebilmektedir. Tedavi sürecinde gerekli eylem planı danışman ile beraber tıbbi bir ekip tarafından tasarlanmaktadır.

Seanslar

Genetik danışmanlık seansları, bazı durumlarda tek bir seans yeterli olurken, ilave takip veya genetik test arayışında olan kişiler için birkaç seans gerekebilmektedir. Danışmanların seansları genel olarak bir saat sürmektedir.

Genetik alandaki araştırmalar; teknolojik gelişmelerle beraber hızla ilerlemektedir. Genetik Danışmanlara duyulan ihtiyaç tüm dünyada giderek artmaktadır.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Perfüzyonist

Perfüzyonist, Perfüzyon alanında Lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer Lisans eğitimleri üzerine …