Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Florence Nightingale Müzesi

Florence Nightingale Müzesi

Florence Nightingale Müzesi; I. Ordu Komutanlığı ve Türk Hemşireler Derneği tarafından Selimiye Kışlasının Kuzeybatı kulesinde yer alan Florence Nightingale ve hemşirelerin kaldığı oda 1954 yılında müze olarak düzenlenerek ziyaretçilere açılmıştır.

Türk mimari tarihinde, İstanbul’un geleneksel görünümü ile değiştiren 1799 yılında inşa edilen yapılardan biri olan ve askeri kışla olarak bilinen Selimiye Kışlası; günümüzde I. Ordu Komutanlığı olarak kullanılmasının yanı sıra; müze bölümleriyle ziyaretçilerini kabul ederek, sağlık alanında da bir ilke imza atarak tarihe geçmiştir.

Lambalı Kadın
Lambalı Kadın

1853 yılında Osmanlı Devleti ile Rusya arasında başlayan Kırım Savaşı sırasında Askeri Hastane haline getirilen ve modern hemşireliğin kurucusu olarak adını tıp tarihine yazdıran İngiliz hemşire Florence Nightingale’in de görev aldığı Selimiye Kışlası‘nda bulunan müzede; Florence Nightingale’e ait fotoğraflar, birçok el yazması not, mektup ve kullandığı eşyaların yanı sıra; Selimiye Kışlası’nda gece karanlıkta yaralı askerlerin arasında dolaşırken “Lambalı Kadın” olarak anılmasını sağlayan elinde taşıdığı lambası, madalyaları ve Osmanlı Devleti Sultanı Abdülmecid’in hediye ettiği bilezik müzede sergilenmektedir.

Florence Nightingale Müzesi ziyaretçilerinin, rehber askerler eşliğinde Florence Nightingale’in görev yaptığı sırada kaldığı odalar ile çalıştığı yerleri görme fırsatı bulunuyor. Müze yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turist ağırlamakta olup; hafta içi her gün 09:00 – 16:00 saatleri arasında randevu sistemi ile ziyaretçi kabul etmektedir.

İletişim

Adres: Selimiye Kışlası, PK: 34668 Üsküdar / İstanbul

Telefon: 0 216 343 73 10

Faks: 0 216 333 10 09

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi

Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi; Samsun eski TCDD Bakım Onarım Atölyesinin restorasyonu sonrasında 04 Aralık …