Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Bilimleri Fakülteleri / Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi; Bakanlar Kurulu Kararı ile Yüksekokul olarak 18 Nisan 2001 tarihinde Fethiye, Muğla‘da kurulmuştur.

Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi; Bakanlar Kurulu Kararı ile Yüksekokul olarak kurulmuş olup, 2016 yılında “Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Fakülte, Enstitü ve Yüksekokulların Kurulması, Kapatılması ve Adlarının Değiştirilmesi” hakkında Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Yüksekokulu kapatılarak yerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi açılmıştır.

Fethiye Sağlık Yüksekokulu, ilk olarak; Hemşirelik Bölümü’nde okuyan 30 öğrencisi ile 2002-2003 eğitim öğretim yılında faaliyetine başlamıştır. 2003 – 2004 eğitim öğretim yılında Sağlık Memurluğu Bölümünün açılmasının ardından 2007 yılında “Hemşirelik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”undaki değişiklikle Sağlık Memurluğu Bölümü, Hemşirelik Bölümü ile birleştirilmiştir. Bununla birlikte Yükseköğretim Yürütme Kurulu aldığı kararla 2011 yılında Beslenme ve Diyetetik Bölümü, 2013 yılında Sağlık Yönetimi ve 2014 yılında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün açılması uygun bulunmuştur.

Fakülte, bununla birlikte 2015-2016 eğitim öğretim yılında; Hemşirelik Bölümünde ayrıca  Sağlık Alanında Lisans Tamamlama Uzaktan/Örgün Eğitim Programı açılmıştır. Fethiye Sağlık Yüksekokulu, 2016 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla kapatılarak Sağlık Bilimleri Fakültesi açılmıştır. Bunun dışında 2018 yılında Sağlık Memurluğu ile Sağlık Yönetimi Bölümleri kapatılma kararı alınmıştır. Fakültede, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı güz yarı yılında; Beslenme ve Diyetetik Bölümü 62 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Ayrıca, 2019 yılında Dil ve Konuşma Terapisi, 2020 yılında Gerontoloji bölümleri açılmıştır. Fakültede, Hemşirelik ile Beslenme ve Diyetetik bölümlerinde lisans eğitiminin verilmesi ve bunun yanında; mevcut bölümlerin yüksek lisans eğitim – öğretim faaliyetleri devam etmektedir.

AKTS Standartları ve Bologna Uyum Süreci

Kuramsal ve uygulamalı bir eğitim veren Sağlık Bilimleri Fakültesi eğitim ve öğretimi; ulusal Çekirdek Eğitim Programı, uluslararası Avrupa Kredi Transfer Sistemi – AKTS standartları ve bununla birlikte Bologna Uyum Sürecine uygun olarak düzenlenmiştir. Ayrıca fakülte müfredat programı içeriğinde yer alan; seçmeli ders çeşitliliği ile aynı zamanda ulusal ve çevre ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde genişletilmiştir. Bununla birlikte Hemşirelik Bölümünün uygulamalı eğitimlerini sahada yapabilmeleri için; Muğla İl Sağlık Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında Fethiye ilçesinde bulunan hastaneler ile diğer sağlık kurum ve kuruluşlarının ortak kullanım ve işbirliği protokolü imzalamıştır.

Bölümleri

  • Beslenme ve Diyetetik
  • Dil ve Konuşma Terapisi
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
  • Gerontoloji
  • Hemşirelik
İletişim

Adres: Karaçulha Mah. Çalıca Mevkii PK: 48300 Fethiye / Muğla

Telefon: 0 252 211 13 26

Faks: 0 252 211 13 52

E-Posta: fethiyes@mu.edu.tr

Web: fsbf.mu.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi; sağlık meslek yüksekokulu olarak 29 Mart 2012 tarihinde …

Bir cevap yazın