Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Fetal El Doppleri

Fetal El Doppleri

Fetal El Doppleri; vücudun içerisinde hareketli olan dokulara ses dalgalarının gönderilip, dalgaların geri alınmasını uygulayan cihazlardır.

Gönderilen ses dalgalarının yansıma hızlarının arasındaki farkı, incelenen cismin yönünü belirlemektedir. Doppler hareketli cisim olarak kırmızı kan hücresi olan alyuvarları incelemektedir.

Fetal El Doppleri cihazları hamilelikte hastalıkların ve bazı risk durumlarının tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır. Gebelik sırasında 20. haftada rahimi besleyen ana atardamarlar ile göbek kordonu içinde bulunan atardamardaki kan akımları fetal el doppler cihazı yardımı ile ölçülüp değerlendirilmesi yapılmaktadır. Doppler yardımıyla; rahim içi gelişme geriliği, gebelik zehirlenmesi, plasentanın erken ayrılması, anne karnında bebek ölümü gibi risk faktörleri önceden belirlenip tedbirleri alınmaktadır. Doppler cihazları ile tanı konulmamaktadır ancak gebenin yönlendirmesi daha sağlıklı koşullarda yapılmaktadır. Hamilelikte rahime ve anne ile fetüse ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran organ olan plasenta ve bebeğe giden kan akımı artmaktadır. Kan akımının bebekte düşük kalması sıkıntıya oluşturur ve bebekte gelişme geriliğine sebep olacak sonuçlar doğurmaktadır. İleri derecede düşük bir akım bile bebek ölümlerine sebep olabilmektedir. Doppler cihazlarının hamilelikteki önemi oldukça yüksek olduğundan, Kadın Doğum Polikliniklerinde yardımcı cihaz olarak kullanılmaktadır.

Fetal El Doppleri; 2-3 MHz frekansla ultrason dalgalarını bağlı olan prob ile belirli damarlara göndermektedir. Ultrason dalgaları damar içerisinde kan hücrelerine çarpması halinde frekansta değişiklik olmakta ve dalga yansımaktadır.

Fetal El Doppleri; LCD ekran, ultrason probu ve takılıp çıkarılabilen problardan oluşmaktadır. Uygulama yapılacak bölgeye kullanmadan önce jel uygulanarak, cihaz açılır ve prob incelenecek bölgenin üzerinde bir sinyal elde edilene kadar hareket ettirilir.

Fetal El Doppleri

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları, işitme problemi yaşayan kişilerin; genellikle iç kulaktaki işlev kaybı veya hasar nedeniyle, sesleri …